Feliks wróci na Łubiankę?

Metropolia Wołokołamski Hilarion (Alfiejew), przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Stosunków Cerkiewnych Patriarchatu Moskiewskiego i najbliższy współpracownik patriarchy Cyrla ostro zareagował na plany restauracji pomnika Feliksa Dzierżyńskiego.

Ma on powrócić na plac Łubianki w centrum Moskwy. Stał tam przed gmachem, który w przeszłości był centralą NKWD, później KGB, a teraz jest siedzibą rosyjskiego kontrwywiadu FSB. Pomnikowy „Krwawy Feliks”, twórca zbrodniczej Czeki został zdjęty z cokołu po nieudanym puczu w sierpniu 1991 r. Po kilku latach w tym miejscu stanął tzw. Kamień Sołowiecki, upamiętniający ofiary stalinowskiego terroru. Obecnie trwają przygotowania do restauracji pomnika Dzierżyńskiego, która ma kosztować 25 mln rubli.

Jak to możliwe – pytał metropolita Hilarion - że nadal nie stanął w Moskwie żaden pomnik upamiętniający rosyjskich męczenników - ofiary komunizmu, a planuje się restaurację pomnika twórcy czerwonego terroru? Zwrócił także uwagę, że w Moskwie żadna ulica nie nosi imienia ofiar totalitarnego systemu, choć to oni powinni być wzorcami dla współczesnych. Zapowiedział, że Cerkiew przygotuje program edukacyjny przybliżający społeczeństwu sylwetki osób, które straciły życie w czasach stalinowskiego terroru. Jak powiedział metropolita Hilarion, gdyby w naszej historii nie było takich zbrodniarzy, jak Dzierżyński, czy Lenin, Rosja byłaby w zupełnie innym miejscu swego cywilizacyjnego rozwoju. Natomiast, gdyby nie było świętych męczenników, Rosja w ogóle by nie istniała, gdyż to wiara pozwoliła Rosjanom przetrwać najtrudniejsze momenty współczesnej historii.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • Emil
  26.10.2013 10:48
  Nie dziwię się prawosławnemu metropolicie. Feliks Edmundowicz Dzierżyński był największym wrogiem Ruskich w historii. Jemu zawdzięczamy likwidację najzacieklejszych wrogów Polski - carskiej rodziny, "białych" oficerów, carskich urzędników. Bolszewików już nie zdążył zlikwidować. Oczywiście jego postępowanie nie jest zgodne z wzorcami chrześcijańskiego miłosierdzia, ale cel uświęca środki.
 • Maluczki
  26.10.2013 11:00
  Teraz już może!
  Wszystko wraca do normy. Zmieniło się tylko parę nazw i podało do wierzenia inne świętości.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.