Rosyjskie echa polsko-rosyjskiej konferencji

Rosyjskie media prawosławne szeroko komentują zakończoną w Warszawie konferencję „Przyszłość chrześcijaństwa w Europie. Rola Kościołów i narodów Polski i Rosji”. Podkreślają przy tym, że kolejny etap tej prawosławno-katolickiej debaty powinien się odbyć w Moskwie.

W relacjach medialnych koncentrowano się zwłaszcza na wystąpieniach przewodniczącego patriarchalnego Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych metropolity Hilariona Ałfiejewa. Nie zabrakło prezentacji dokumentu końcowego konferencji. Wskazywano na znaczenie wpływu chrześcijaństwa w Polsce i Rosji na rozwój sytuacji społecznej w Europie i świecie. Podkreślano konieczność wspólnej obrony prześladowanych współcześnie chrześcijan oraz obrony wartości moralnych związanych zwłaszcza z rozumieniem, czym jest małżeństwo i rodzina. Omówiono wypowiedzi metropolity Hilariona dotyczące trudnej przeszłości narodów Rosji i Polski oraz konieczności otwarcia nowej stronicy we wzajemnych relacjach. Nawiązano do jego słów o możliwym spotkaniu patriarchy moskiewskiego z Papieżem, ale bez określenia konkretnej daty. 

Relacjonowano też słowa kard. Dziwisza, który przygotował zaproszenie dla patriarchy moskiewskiego na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. Według komentatorów mediów prawosławnych w Rosji i zgodnie z cytowanymi słowami metropolity Hilariona zakończona w Warszawie konferencja powinna doczekać się kontynuacji w podobnej konferencji zorganizowanej w Moskwie.
 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Reklama

Reklama

Reklama