Dominikana: Kościół wobec konfliktu z Haiti

Kościół w Dominikanie jest gotów mediować w konflikcie z Haiti w sprawie emigrantów.

Chodzi o wyrok dominikańskiego Trybunału Konstytucyjnego, na mocy którego prawie 200 tysiącom osób haitańskiego pochodzenia grozi deportacja. Orzeczenie miało teoretycznie zapobiec nielegalnej imigracji, głównie z Haiti. Objęło jednak wszystkie osoby urodzone po 1929 r. z rodziców pochodzących spoza Dominikany, co wskazuje na nacjonalistyczny kontekst wyroku. Sprawa zaogniła stosunki z sąsiednim Haiti.

Spotkało się to z licznymi protestami, m.in. także przedstawicieli Kościoła w Dominikanie, choć sam episkopat raczej nie podzielił tego stanowiska. Wyrazy zaniepokojenia wystosowali natomiast biskupi z innych krajów karaibskich. Z kolei nuncjusz apostolski w Santo Domingo abp Jude Thaddeus Okolo zaapelował do władz Dominikany i Haiti o podjęcie dialogu dla, jak stwierdził, „rozwiązania konfliktu po ludzku, ponad wspomnianym wyrokiem”. Watykański dyplomata zaznaczył, że wpierw należy zostawić tu pole do działania politykom. „W każdym razie, jeśli strony tego chcą, Kościół jest zawsze gotowy” – dodał nuncjusz zapytany o możliwość mediacji.

 

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.