Kapelani niezbędni

Pięciokrotnie wzrosła liczba kapelanów w rosyjskiej armii. Pracuje w nich 114 prawosławnych duchownych, skupionych w specjalnym ordynariacie polowym.

Przedstawiciele innych religii i wyznań w Rosji nie mają swoich duszpasterzy wojskowych.

Do czasów przewrotu bolszewickiego w listopadzie 1917 r. kapelani znajdowali się we wszystkich większych jednostkach armii carskiej. Wielu z nich zostało okrutnie zamordowanych w czasie rewolucji i wojny domowej. Powrócili do armii pod koniec lat 90.

W ocenie wiceministra obrony narodowej Federacji Rosyjskiej gen. armii Nikołaja Pankowa, odpowiadającego m.in. za pracę  wychowawczą w rosyjskiej armii, obecność kapelanów w armii korzystnie wpływa na morale żołnierzy. Łagodzi obyczaje i przyczynia się do likwidacji negatywnych zjawisk, m.in. „fali”, czyli brutalnego traktowania poborowych przez żołnierzy starszych roczników, co jest prawdziwą plagą rosyjskiej armii. 

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.