"Odmowa Komunii rozwodnikom to nie kara"

Papież: w adhortacji nie pisałem o Komunii dla rozwiedzionych żyjących w ponownych związkach.

W wywiadzie jakiego papież udzielił włoskiemu dziennikowi "La Stampa" Andrea Tornielli pyta co papież miał na myśli pisząc w ostatniej adhortacji o "odważnych wyborach duszpasterskich co do sakramentów". Niektórzy komentatorzy snuli przypuszczenia, że może chodzić o dopuszczenie do Komunii Świętej osób rozwiedzionych, które żyją w ponownych związkach. Franciszek jednak jednoznacznie rozwiewa te wątpliwości:

- Mówiłem o chrzcie, komunii jako pokarmie duchowym do kroczenia naprzód, który należy uważać za środek, a nie nagrodę. Niektórzy zaraz pomyśleli o sakramentach dla rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach, ale ja nie wchodziłem w przypadki szczególne: chciałem jedynie wskazać zasadę. Musimy próbować bardziej ułatwiać wiarę osób niż kontrolować ją - powiedział.

Na pytanie co z rozwiedzionymi, którzy powtórnie zawarli związki małżeńskie, papież odpowiedział:

– Wyłączenie ich z udziału w Komunii nie jest sankcją. Trzeba o tym zawsze pamiętać. Ale nie mówiłem o tym w adhortacji - podkreślił.

«« | « | 1 | » | »»
 • Stefan
  16.12.2013 20:34
  Czytalem uwaznie ta "ankiete" rozeslana do wszystkich kosciolow lokalnych na calym swiecie. Dziwne sa tam pytania i niepokojace. Dziwnie dwuznacznie sformulowane. W jaki celu? Pyta sie np" jak u was, w waszym kosciele lokalnym rozwiazuje sie sprawe chrztu adoptowane dzieci ze zwiazkow homoseksualistow?".Ja oczekuje od papieza, ze bedzie straznikiem sumienia w tym zrelatiwizowanym swiecie, ze bedzie wskazywal jasna, przejrzysta i prawdziwa droge niezaleznie jakie beda wyniki ankiety w takim czy innym kosciele lokalnym. Boje sie nawet pomyslec, ze moze byc inaczej
 • nn
  17.12.2013 06:22
  dla mnie co najmniej dziwnym jest, ze papiez zamiat\st jasno wykladac wiare, udziela wyjasnien w wywiadzie
 • Andrzej
  17.12.2013 11:47
  Nie wszystko jest takie proste. Sa czasem takie sytuacje w zyciu czlowieka ze nie sposob tego nawet opisac... Zal mi rozwodnikow (Ale wiem ze Bog ich nie skresla - w koncu jest Miloscia). Ale z postow ponizej to bije taki faryzeizm - ze tylko pogratulowac- jakie to wszystko proste, jasne i czytelne. My poprawni - oni rozwodnicy maja przegrane - sami wybrali (Ciekawe jak to ma sie w zderzeniu w wielokrotnym morderca ktory sie nawrocil. To rozwodnik ktoremu poplatalo sie zycie i tez sie nawrocil co ma zrobic?)
 • jazmig
  22.12.2013 09:45
  jazmig
  <<Mówiłem o chrzcie, komunii jako pokarmie duchowym do kroczenia naprzód, który należy uważać za środek, a nie nagrodę.>>

  Nie wiem, czy ktoś uważa przyjęcie Eucharystii jako nagrodę - bo ja nie.

  Natomiast już św. Paweł ostrzegał, że kto nie przyjmuje Ciała Pańskiego godnie, ten jest winien grzechu wobec Ciała i Krwi.

  Dlatego papież nie może traktować komunii św. jako należnego przydziału dla każdego, kto chce i kiedy chce.

  Spowiedź i rozgrzeszenie to warunek niezbędny, a nie zbędne utrudnienie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.