Islamiści żądają od chrześcijan podatku

Dżihadyści z Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu (ISIL) zażądali od chrześcijan mieszkających w mieście Rakka na północy Syrii podatku w złocie za ochronę. W zamian za gwarancje bezpieczeństwa będą też musieli ograniczyć praktyki religijne - podano w środę.

Bojownicy ISIL zapowiedzieli, że zagwarantują chrześcijanom bezpieczeństwo pod warunkiem, że każdy mężczyzna zapłaci specjalny podatek (nawiązujący do tradycji tzw. dimmy) w wysokości 17 gramów złota. Oświadczenie opublikowano w internecie.

Społeczność chrześcijańska musi też zastosować się do licznych nakazów ograniczających swobodę kultu. Wśród nich ISIL wymienił zakaz renowacji kościołów, wystawiania symboli religijnych poza świątyniami, publicznych modlitw, używania dzwonów kościelnych. Chrześcijanie nie będą też mogli posiadać broni, sprzedawać wieprzowiny ani alkoholu muzułmanom oraz publicznie pić wina.

Rakka jest pierwszym i jak dotąd jedynym miastem, które w zeszłym roku zostało całkowicie podporządkowane rebeliantom. ISIL, które zamierza utworzyć na terenie Syrii i Iraku państwo religijne oparte na prawach szariatu, w zeszłym miesiącu nałożyło restrykcje na mieszkańców tego miasta. Jednak restrykcje nałożone na chrześcijan są najbardziej represyjne.

Dimma była stosowana od VII wieku, kiedy to objęci byli nią Żydzi i chrześcijanie. Za możliwość praktykowania swych religii musieli płacić muzułmańskiemu władcy specjalny podatek. W XIX wieku zaczęto odchodzić od tego zwyczaju w związku z reformami przeprowadzonymi w Imperium Osmańskim.

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka od 15 marca 2011 r., kiedy wybuchły antyrządowe protesty, które przerodziły się w wojnę domową, zginęło ponad 140 tysięcy ludzi. Organizacja obliczyła też, że od początku tego roku około 3300 osób straciło życie w walkach między rebeliantami - głównie między grupami dżihadystycznymi, jak ISIL i Front al-Nusra.(PAP)

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • Adam
  27.02.2014 08:43
  Rozważając to w kategoriach państw cywilizowanych, to zwykły bandycki haracz, jaki różni lokalni mafiosi starają się nakładać na kramy i kupców na bazarach, restauracje, sklepy, sklepiki itd. Tu jednak chodzi o coś więcej - terroryzm i dyktaturę na tle religijnym. Co na to cywilizowany Zachód, włącznie z USA, tak mocno stawiający konstytucyjne prawo do wolności, także w wyborze i praktykowaniu wyznania?!
 • Ślązok
  27.02.2014 09:01
  Haracz za "ochronę" to klasyczne praktyki gangsterskie. Jeśli jakaś grupa islamistów decyduje się na wprowadzenie tego prawa, to sama się określa jako mafia, bo z religią to już nie ma nic wspólnego. Nie rozciągajmy jednak tego na cały świat islamski, bo nie jest on jednorodny.
 • kriss
  27.02.2014 09:33
  A w Kościele Katolickim będziemy sobie w najlepsze obchodzić Dni Islamu, a arcybiskupi bedą otwierali domy modlitwy muzułmanów. Great !
 • katolik
  27.02.2014 09:55
  Wszystkie fałszywe religie pochodzą z piekła z wyjątkiem jedynej objawionej przez Boga.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.