Bezcenne dziedzictwo obrócone w pył

Tragiczne skutki wojny w Syrii to nie tylko tysiące niewinnych ofiar, ale i nieodwracalne straty, gdy chodzi o bezcenne dziedzictwo artystyczne, w tym najstarsze na świecie kościoły. Wiele świątyń w wyniku działań wojennych zostało bezpowrotnie obróconych w pył. Dziesiątki kościołów doznało ogromnych zniszczeń bądź zostało obrabowanych.

Naukowcy biją na alarm, że wojna staje się okazją do grabieży i handlu bezcennymi dziełami sztuki. Zrywane są bizantyjskie posadzki po to, by sprzedać je potem na czarnym rynku. Giną fragmenty murów świątyń wczesnochrześcijańskich, intencjonalnie niszczone są symbole chrześcijańskie. Szacuje się, że zagrożonych jest aktualnie co najmniej 35 kościołów powstałych tuż po Edykcie Mediolańskim, które, choć leżą obecnie poza terenem zamieszkałym, mimo upływu kilkunastu wieków zachowały się w doskonałym stanie.

W wyniku ofensywy wojennej najbardziej ucierpiały świątynie w okolicy Homs, Aleppo i Damaszku. Znacznie zniszczony został kompleks klasztorny w miasteczku Maalula, którego mieszkańcy do dziś posługują się językiem aramejskim.


 
«« | « | 1 | » | »»

TAGI| SYRIA

Pobieranie...
 • Binguś
  06.03.2014 22:42
  Dlaczego ważniejsza?
  Dlaczego niestety?
 • dzicz
  06.03.2014 23:40
  tak atakuje ta dzicz

  Radical Wahhabis Bulldoze Historic Shrine of Prophet Abraham in Syria's Raqqa Province

  http://www.youtube.com/watch?v=qLVcc6-0lbk

  znalezione na

  http://rebelya.pl/forum/watek/65251/
 • Filip
  07.03.2014 00:26
  "to nie tylko tysiące niewinnych ofiar" brzmi jakby życie tysięcy ludzi było mniej ważne od paru budynków. Może się czepiam, ale porównanie w ogóle jest nie na miejscu. Wszystko marność nad marnościami. Rzeczy, w tym budynki to tylko rzeczy, nie ważne jakby piękne były. Pisać o nich, przy śmierci tysięcy ludzkich istnień jest dla mnie po prostu chore.
 • Stanisław_Miłosz
  07.03.2014 11:51
  "w miasteczku Maalula, którego mieszkańcy do dziś posługują się językiem"


  Co w tym niezwykłego, generalnie ludzie posługują się językiem i nic nie wskazuje na to by przestali.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.