Przeciw Boko Haram nie wystarczy teoria

„Jesteśmy zmęczeni teoriami, potrzebujemy konkretnych rezultatów”. Tak abp Ignatius Ayau Kaigama odniósł się do zapowiedzianego przez rząd federalny Nigerii przyjęcia nowej koncepcji rozwiązywania problemu bojówek Boko Haram.

Ugrupowanie to od kilku lat terroryzuje kraj, głównie na północy. Nowy plan zakłada nie tylko ripostę militarną, lecz także podjęcie całej serii działań ekonomicznych i społecznych, które miałyby pomóc w rozwiązaniu istniejącej sytuacji. 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Nigerii uważa, że tego typu rozwiązania powinny być zaadaptowane już dawno, gdy jeszcze była szansa na podjęcie jakiejś formy dialogu. „Teraz jest już na to za późno. Sprawy są już o wiele bardziej skomplikowane niż kilka lat temu” – powiedział hierarcha. Sprecyzował, że chodzi głównie o to, iż bezpieczeństwo jest dziś zagrożone nie tylko przez Boko Haram, ale również przez ataki band pasterzy wyposażonych w coraz bardziej skomplikowaną broń o dużej sile rażenia.

„Nie jestem ekspertem wojskowym, ale jako zwykły obywatel rozumiem pragnienie każdego Nigeryjczyka, który chce normalnie żyć i bezpiecznie się poruszać, bez obawy, że zostanie zabity – powiedział abp Kaigama. – Teraz mówi się, że rząd chce przyjąć wielowymiarowe podejście do rozwiązywania problemu Boko Haram. Tym, czego pragniemy, jest przywrócenia pokoju. O to będziemy nadal się modlić” – dodał przewodniczący nigeryjskiego episkopatu.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.