Monofizyci mają nowego patriarchę

Syryjski Kościół Ortodoksyjny ma nowego zwierzchnika. Synod tego monofizyckiego Kościoła wybrał dziś na nowego patriarchę Antiochii metropolitę Cyryla Efraima Karima, który przyjął imię Ignacy Efraim II.

Ma on 48 lat, pochodzi z Syrii, dotychczas był biskupem w Stanach Zjednoczonych. Co znamienne licencjat i doktorat z teologii uzyskał w katolickim seminarium duchownym św. Patryka w Irlandii. Zastąpi on zmarłego 21 marca patriarchę Ignacego Zakkę I Iwasa.

Syryjski Kościół Ortodoksyjny liczy ok. 4 mln wiernych, przede wszystkim w Syrii, Libanie i Iraku. Posiada też liczną diasporę w Niemczech, Szwecji i Stanach Zjednoczonych. 
«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • _jasiek
  01.04.2014 09:56
  A co nam do tego? Monofizytyzm został uznany za herezję na soborze chalcedońskim w 451 roku.
 • Jerzy
  01.04.2014 16:29
  Nie powinniśmy już używać określenia "Kościół Monofizycki", tylko "orientalny Syryjski Kościół Prawosławny". Po dialogu teologicznym w XX w. Kościół Prawosławny i orientalny Kościół Prawosławny wspólnie uznały, że oba te Kościoły są w takim samym stopniu ortodoksyjne, a różnice (pozorne) wynikały z innego rozumienia greckich terminów filozoficznych w Egipcie i pozostałej części greckojęzycznego świata. Tak, że oba kościoły uważają się za prawosławne i dlatego nie należy używać pejoratywnie brzmiącego określenia "monofizycki".
  Druga sprawa, to wg danych Kościoła Syryjskiego, ma on ponad 6 mln wiernych, z których połowa mieszka poza Syrią, a tym również w Indiach. Soborowi, który wybrał patriarchę Efrema przewodniczył katolikos Indii - Bazyli. Największa grupa w diasporze mieszka w USA.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.