O destruktywną rolę na Ukrainie i podważania relacji katolicko-prawosławnych oskarżył grekokatolików przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego metropolita Hilarion.
Zabrał on wczoraj (3 czerwca) głos podczas odbywającego się w Mińsku IV Europejskiego Forum Katolicko-Prawosławnego. Jeden z najważniejszych przedstawicieli rosyjskiego prawosławia nawiązał do obecnego konfliktu na Ukrainie oraz podziału politycznego i religijnego tamtejszego społeczeństwa. Przedstawiając jednostronną interpretację dziejów tego kraju i jego obecnej sytuacji Hilarion obarczył grekokatolików odpowiedzialnością za narastanie konfliktu. "Słowa ich wiodącego arcybiskupa, hierarchów i duchownych oraz niezwykle upolitycznione stanowisko doprowadziły do polaryzacji społeczeństwa i nasilenia konfliktu, który już doprowadził do licznych ofiar" - stwierdził. Zaznaczył, że w przeciwieństwie do Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego unici ostentacyjnie poparli tylko jedną stronę konfliktu. "Agresywne słowa unitów, działania ukierunkowane na podważanie kanonicznego Kościoła prawosławnego [Patriarchatu Moskiewskiego], aktywne kontakty ze schizmatykami [prawosławnym Patriarchatem Kijowskim] i dążenie do podziału jednego wielonarodowego Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego spowodowały ogromne szkody nie tylko Ukrainie i jej obywatelom, ale także dla dialogu prawosławno-katolickiego" - stwierdził metropolita Hilarion. Jego zdaniem przypomina to czasy, kiedy prawosławni i katolicy postrzegali siebie jako rywale.
Przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego powrócił do tradycyjnych oskarżeń i zaznaczył, że "Unia była i niestety jest nadal specjalnym projektem Kościoła katolickiego, którego celem jest podważanie kanonicznego prawosławia". Dodał, że to właśnie na terenie Białorusi została utworzona w 1596 roku Unia Brzeska, "która przyniosła niewypowiedziane cierpienia prawosławnej ludności tych ziem". Metropolita Hilarion zaapelował w Mińsku do partnerów w dialogu prawosławno-katolickim, żeby "uczynili wszystko, co w ich mocy by ostudzić «gorące głowy» wśród unitów oraz powstrzymali działania grekokatolików prowadzące do pogorszenia kryzysu na Ukrainie".
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.