Antyunicka wypowiedź prawosławnego hierarchy

O destruktywną rolę na Ukrainie i podważania relacji katolicko-prawosławnych oskarżył grekokatolików przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego metropolita Hilarion.

Zabrał on wczoraj (3 czerwca) głos podczas odbywającego się w Mińsku IV Europejskiego Forum Katolicko-Prawosławnego. Jeden z najważniejszych przedstawicieli rosyjskiego prawosławia nawiązał do obecnego konfliktu na Ukrainie oraz podziału politycznego i religijnego tamtejszego społeczeństwa. Przedstawiając jednostronną interpretację dziejów tego kraju i jego obecnej sytuacji Hilarion obarczył grekokatolików odpowiedzialnością za narastanie konfliktu. "Słowa ich wiodącego arcybiskupa, hierarchów i duchownych oraz niezwykle upolitycznione stanowisko doprowadziły do polaryzacji społeczeństwa i nasilenia konfliktu, który już doprowadził do licznych ofiar" - stwierdził. Zaznaczył, że w przeciwieństwie do Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego unici ostentacyjnie poparli tylko jedną stronę konfliktu. "Agresywne słowa unitów, działania ukierunkowane na podważanie kanonicznego Kościoła prawosławnego [Patriarchatu Moskiewskiego], aktywne kontakty ze schizmatykami [prawosławnym Patriarchatem Kijowskim] i dążenie do podziału jednego wielonarodowego Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego spowodowały ogromne szkody nie tylko Ukrainie i jej obywatelom, ale także dla dialogu prawosławno-katolickiego" - stwierdził metropolita Hilarion. Jego zdaniem przypomina to czasy, kiedy prawosławni i katolicy postrzegali siebie jako rywale.

Przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego powrócił do tradycyjnych oskarżeń i zaznaczył, że "Unia była i niestety jest nadal specjalnym projektem Kościoła katolickiego, którego celem jest podważanie kanonicznego prawosławia". Dodał, że to właśnie na terenie Białorusi została utworzona w 1596 roku Unia Brzeska, "która przyniosła niewypowiedziane cierpienia prawosławnej ludności tych ziem". Metropolita Hilarion zaapelował w Mińsku do partnerów w dialogu prawosławno-katolickim, żeby "uczynili wszystko, co w ich mocy by ostudzić «gorące głowy» wśród unitów oraz powstrzymali działania grekokatolików prowadzące do pogorszenia kryzysu na Ukrainie".

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • Czytelnik
  05.06.2014 08:51
  Wydaje się, że Kościół prawosławny (ze szczególnym akcentem na patriarchat moskiewski) jeszcze długo będzie miał problem z pełnym uznaniem prawa do istnienia Kościoła greckokatolickiego... Trwa to już ponad 400 lat i niewiele się zmienia... Czyli Rzym (papiestwo) to nadal przeciwnik. Smutne. A sam metropolita Hilarion powie zawsze to, co w danym momencie najbardziej Moskwie (już w znaczeniu politycznym) potrzebne... Czy wobec tego możemy mówić o niezależności Kościoła prawosławnego od rosyjskiej władzy?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Sponsorowane

  Www.CzesciAuto24.PL