Kilka tysięcy ludzi odwiedzi Wrocław podczas IX Spotkania Chrześcijan Europy Środkowo-Wschodniej.
Początki były bardzo skromne. W spotkaniach brało udział kilkadziesiąt osób, przedstawicieli trzech państw: Polski, Niemiec i wtedy jeszcze Czechosłowacji – opowiada ks. Marcin Orawski, II proboszcz parafii ewangelickiej pw. Opatrzności Bożej. Idea trafiła jednak na podatny grunt i wkrótce znacznie zwiększyła się liczba uczestników oraz reprezentowanych przez nich krajów. Za kilka dni, 4 lipca do Wrocławia przybędzie ponad 3,5 tys. ludzi z 12 państw.
Przekraczanie granic
Spotkania Chrześcijan Europy Środkowo-Wschodniej odbywają się co dwa lub trzy lata. – Inicjatywa powstała, gdy w sposób fizyczny istniały granice. To wydarzenie miało służyć ich przekraczaniu i poszukiwaniu wspólnoty, która łączy wyznawców Chrystusa, nie tylko ewangelików – mówi duszpasterz. Podkreśla, że dziś barier już nie ma, ale w naszych społeczeństwach istnieje wiele stereotypów, które podczas spotkań są przełamywane poprzez wzajemne poznawanie się. – Jednym z punktów programu jest jarmark możliwości. Przygotowywane są stoiska, na których organizacje czy Kościoły prezentują swoje dokonania, od drobnej działalności charytatywnej w obrębie jednej dzielnicy po poważne misje w Afryce, Azji lub pomoc materialną na innych kontynentach – zaznacza ks. M. Orawski. Organizowane przez ewangelików wydarzenie ma charakter otwarty.
– Dla nas od początku było oczywiste, że spotkanie musi mieć wymiar ekumeniczny – podkreśla pastor. Dlaczego? Odwołuje się do wielokulturowości Wrocławia i współdziałania protestantów, katolików, prawosławnych i żydów w ramach Dzielnicy Czterech Wyznań. Zaproszenie do komitetu honorowego przyjęli abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, abp Jeremiasz, ordynariusz prawosławnej diecezji wrocławsko-szczecińskiej, oraz bp Włodzimierz Juszczak, greckokatolicki ordynariusz diecezji wrocławsko-gdańskiej. – Zapoznawszy się z ideą wydarzenia, wszyscy przyjęli patronat z radością i z tego powodu jest nam bardzo przyjemnie, to ogromny zaszczyt – dodaje.
Umacnianie ducha
Hasłem przyświecającym trzydniowemu spotkaniu są słowa „Być wolnym w Chrystusie”. Ksiądz M. Orawski zaznacza, że dyskusje o wolności będą prowadzone na różnych poziomach. – Grzechem byłoby, gdybyśmy nie podkreślili 25. rocznicy przemian 1989 r. w naszym kraju i rozpoczęcia tego procesu w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Główną prelekcję na ten temat wygłosi prof. Jerzy Buzek – zaznacza.
Były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego będzie mówił o roli kościołów w procesie budowania wolności i o tym, jak wartości chrześcijańskie ją kształtowały i kształtują. Temat spotkania będzie realizowany jednak przede wszystkim na płaszczyźnie osobistej wiary człowieka. Jego zgłębienie przewidziano podczas dyskusji, zajęć formacyjnych oraz godzin biblijnych, które będą prowadzone na podstawie różnych fragmentów Pisma świętego. Ks. Orawski przekonuje, że każdy może znaleźć coś interesującego w bogatym programie. – Sfera sacrum, choć jest czymś odrębnym od profanum, ma zasadniczy wpływ na to, jakim ktoś jest człowiekiem i jakimi wartościami kieruje się w swoim życiu – podkreśla.
Spotkanie Chrześcijan Europy Środkowo-Wschodniej to również szereg wydarzeń kulturalnych. W Hali Stulecia z okazji 500. rocznicy reformacji wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Inną wielką atrakcją będzie koncert grupy Trzecia Godzina Dnia. – Przy Hali Stulecia będzie też okazja do posłuchania zespołów amatorskich i półamatorskich, a wieczorem 5 lipca w 9 wrocławskich kościołach, głównie rzymskokatolickich, organizujemy występy przeróżnych chórów, zespołów i grup teatralnych – wylicza ks. Orawski. Tego wieczoru zaplanowano także ekumeniczną modlitwę śpiewami z Taizé oraz, w okolicach rynku, na rozstawionych małych scenach prezentacje artystów ulicznych. Do udziału w spotkaniu zaproszeni są wszyscy chętni. Propozycja jest całkowicie otwarta. Główną areną wydarzenia będzie Hala Stulecia. – Mamy nadzieję, że ze spotkania skorzystają mieszkańcy Wrocławia, bo w dużym stopniu ta oferta jest skierowana również do nich – zachęca proboszcz parafii pw. Opatrzności Bożej.
Program jest dostępny na stronie www.wroclaw2014.net.
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
"Zabili ich na różne sposoby. Są wszystkie dowody na to, jak ich torturowali."