Ewangelicy mają nowego biskupa

Konsekracja i wprowadzenie bp. elekta Mariana Niemca odbyły się w niedzielę w kościele ewangelicko-agsburskim pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach.

Bp Marian Niemiec na biskupa diecezji katowickiej został wybrany 10 maja przez synod diecezjalny. Na urzędzie zastąpił bp. Tadeusza Szurmana zmarłego 30 stycznia tego roku.

Aktu konsekracji poprzez nałożenie rąk dokonał bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce w asyście bp. Ryszarda Bogusza z Wrocławia oraz bp. Rudolfa Bażanowskiego z Olsztyna.

Przed konsekracją biskup Samiec skierował do biskupa elekta słowo, w którym jako przykład do naśladowania przedstawił mu Mojżesza modlącego się i trzymającego w górze ręce podczas walki Izraelitów z Amalekitami. Gdy ręce jego opadały, naród wybrany przegrywał. Znaleźli się jednak ludzie, którzy podtrzymując dłonie Mojżesza, także przyczynili się do zwycięstwa Izraelitów. Rolą biskupa ma więc być modlitwa z rękami "podtrzymywanymi przez współpracowników: braci i siostry w Chrystusie Jezusie".

W kazaniu nowo wyświęcony biskup, odwołując się do słów, które wybrał sobie jako zawołanie duszpasterskie: "Mowa o krzyżu jest mocą Bożą"; przede wszystkim skupił się na znaku krzyża, jako miejscu zbawienia, jedności i wolności każdego chrześcijanina. Cytując abp. Alfonsa Nossola zaznaczył, że krzyż Chrystusa jest także wezwaniem do pojednania i przebaczania. – Jako chrześcijanie różnych wyznań musimy zapragnąć zbliżać się do Chrystusowego krzyża. A kiedy będziemy już blisko, zaczniemy obejmować krzyż i nawet nie zauważymy, że obejmujemy się wzajemnie – mówił bp Niemiec.

W uroczystym nabożeństwie uczestniczyli duchowni Kościoła ewangelicko-augsburskiego, zwierzchnicy innych Kościołów oraz przedstawiciele władz samorządowych oraz wojewódzkich. Kościół katolicki reprezentowali biskupi metropolii górnośląskiej na czele z abp. Wiktorem Skworcem. – Drogi biskupie Marianie, życzę ci mocy w głoszeniu dobrej nowiny, miłości w przewodzeniu ludowi Bożemu, mądrości w doborze współpracowników, cierpliwości w walce ze słabościami i przeciwnościami, sił i zdrowia, nade wszystko zaś otwartości na głos Ducha Św. – mówił abp Skworc.

Bp Marian Niemiec urodził się w 1961 r. w Kobielicach koło Pszczyny. W latach 1979-1984 studiował w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Praktykę kandydacką odbył w Kaliszu i Starym Bielsku. Został ordynowany w Mikołowie w 1985 r. przez bp. Janusza Narzyńskiego. Pracował jako wikary w Starym Bielsku, a następnie w Opolu, gdzie od 1993 r. służył jako proboszcz. W latach 2002-2012 pełnił funkcję radcy rady diecezjalnej diecezji katowickiej. Od 2004 r. jest prezesem Stowarzyszenia Hospicjum Opolskie. Od 2006 r. wybierany był do synodu Kościoła z listy duchownych. Był przewodniczącym komisji rewizyjnej Kościoła. W 2011 r. został wybrany do konsystorza Kościoła.

Ma 53 lata, ma żonę, syna i córkę.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Pobieranie...
 • _jasiek
  14.09.2014 22:17
  Na Litość Boską, przestańcie zakłamywać rzeczywistość! To nie jest żaden biskup, oni nie mają kapłaństwa sakramentalnego, sakramentu święceń a więc i żadnej sukcesji apostolskiej to jest nowy superintendent. I żaden kościół - to jest zbór.
 • KURT
  15.09.2014 10:29
  Co wy za bzdury piszecie?!!! Zastanawiam się od dłuższego czasu czy jest to jeszcze katolicki portal? U heretyków nie ma biskupów bo nie ma tam i nigdy nie było sukcesji apostolskiej!!! Konsekracja?!!! Co Wy za bzdury piszecie? Heretyków promujecie?

  Ręce opadają!
 • vanitas
  15.09.2014 11:24
  "Aktu konsekracji poprzez nałożenie rąk dokonał bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce w asyście bp. Ryszarda Bogusza z Wrocławia oraz bp. Rudolfa Bażanowskiego z Olsztyna"
  Czy to była KONSEKRACJA (sakrament świeceń)? Czy "konsekratorzy" naprawdę byli BISKUPAMI (posiadaczami sakramentu świeceń)?
  Czy istnieje "Kościół Ewangelicko-Augsburski" - czy aby na pewno jesst on Kościołem (i czy "Kościołów jest kilka, bo mnie uczą jakiejś starej formułki - "wierzę w JEDEN (...) Kościół")?
  Czy autor tego tekstu jest katolikiem, albo choć ma pojęcie o katolickiej eklezjologii ???
 • KURT
  15.09.2014 17:23
  śwjacenty - rozmawiajmy o faktach a nie o Twoich wyobrażeniach o tych że faktach. Luter dokonał rozłamu w Kościele Powszechnym i to jest fakt. Pycha kroczy przed upadkiem. Ta właśnie pycha i brak pokory Lutra doprowadziła do tego, że dziś na tym forum toczymy spór. To jest właśnie owoc tzw. reformacji, czyli wieczny spór i ciągle pączkujące "wspólnoty" protestanckie. Jednym słowem podział, podział i jeszcze raz podział. Czy tego od Nas oczekuje nasz Pan? Luter mógł wprowadzić zmiany w Kościele ale pycha go zgubiła a "wystarczyło" pójść drogą, którą obrał Św. Franciszek z Asyżu. Na początku nierozumiany ale pokorny i ta właśnie pokora doprowadziła Go do Świętości. Jak widać na przykładzie tego wielkiego Świętego pokora rodzi wspaniałe owoce a pycha, której uległ Luter daje owoce złe, diabelskie i zatrute co w "świecie protestanckim" widoczne jest na każdym kroku. A to dopiero początek. Jednak wielu protestantów zaczyna już to dostrzegać i wielu powraca na łono Świętej Matki Kościoła Katolickiego bo wiedzą, że nie ma innej drogi. Po prostu rzeczy trzeba nazywać po imieniu. Luter był sprawcą rozłamu w Kościele Powszechnym zadał tym samym ranę Naszemu Panu. Z tym nie da się polemizować. Tak po prostu jest.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .