Od 1 stycznia przyszłego roku w Rosji obowiązywać będzie nowe prawo dla imigrantów. Każda osoba przybyła z zagranicy, ubiegająca się o pracę w Rosji, będzie musiała zdać egzamin z ortografii języka rosyjskiego i historii. Migranci będą mogli przygotowywać się do egzaminu w ośrodkach prawosławnych.
Na rosyjskich wyższych uczelniach zorganizowano już 400 ośrodków przygotowujących migrantów, którzy starają się o pozwolenie na pracę w Rosji, oraz egzaminujących ich wiedzę i umiejętności. Przewodniczący synodalnego Wydziału ds. Kontaktów Kościoła ze Społeczeństwem protojerej Wsiewołod Czaplin powiedział, że takie ośrodki będą mogły istnieć przy parafiach lub innych instytucjach prawosławnych. Przygotowujący się i zdający egzamin będą musieli wnieść opłatę. Ks. Czaplin stwierdził, że Kościół uzyska w ten sposób wpływ na proces, jak się wyraził, „ uspołecznienia migrantów”. Dodał, że w ramach programu „Oświata: adaptacja językowa i kulturowa migrantów” w kilku diecezjach prawosławnych, w których najwięcej migrantów stara się o pracę, już funkcjonują ośrodki prowadzące dla nich kursy przygotowawcze.
Protojerej Czaplin powołał się na przykład jego zdaniem „szanujących się wspólnot religijnych”, takich Kościołów, jak rzymskokatolicki i protestanckie, które w krajach Europy Zachodniej prowadzą zajęcia uspołeczniające dla migrantów. Nie powiedział jednak konkretnie, jakie to są kraje.
Od 2023 r. to społeczność żydowska była najczęściej atakowaną grupą wyznaniową.
Według gazety Mosaico CSI, rozkaz dyktatury został wykonany w nocy 28 stycznia.
W zeszłym roku z takiej możliwości skorzystała rekordowa ilość par.