Moskwa: prawosławni organizują kursy adaptacyjne

Od 1 stycznia przyszłego roku w Rosji obowiązywać będzie nowe prawo dla imigrantów. Każda osoba przybyła z zagranicy, ubiegająca się o pracę w Rosji, będzie musiała zdać egzamin z ortografii języka rosyjskiego i historii. Migranci będą mogli przygotowywać się do egzaminu w ośrodkach prawosławnych.

Na rosyjskich wyższych uczelniach zorganizowano już 400 ośrodków przygotowujących migrantów, którzy starają się o pozwolenie na pracę w Rosji, oraz egzaminujących ich wiedzę i umiejętności. Przewodniczący synodalnego Wydziału ds. Kontaktów Kościoła ze Społeczeństwem protojerej Wsiewołod Czaplin powiedział, że takie ośrodki będą mogły istnieć przy parafiach lub innych instytucjach prawosławnych. Przygotowujący się i zdający egzamin będą musieli wnieść opłatę. Ks. Czaplin stwierdził, że Kościół uzyska w ten sposób wpływ na proces, jak się wyraził, „ uspołecznienia migrantów”. Dodał, że w ramach programu „Oświata: adaptacja językowa i kulturowa migrantów” w kilku diecezjach prawosławnych, w których najwięcej migrantów stara się o pracę, już funkcjonują ośrodki prowadzące dla nich kursy przygotowawcze.

Protojerej Czaplin powołał się na przykład jego zdaniem „szanujących się wspólnot religijnych”, takich Kościołów, jak rzymskokatolicki i protestanckie, które w krajach Europy Zachodniej prowadzą zajęcia uspołeczniające dla migrantów. Nie powiedział jednak konkretnie, jakie to są kraje.
 

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.