Międzyoceaniczny kanał społeczny

Kościół w Nikaragui wezwał władze do podjęcia dialogu społecznego w sprawie budowy kanału Atlantyk-Pacyfik.

Ten gigantyczny projekt, mający być konkurencją dla Kanału Panamskiego, Nikaragua zamierza zrealizować we współpracy z Chinami. Wybudowanie wodnej infrastruktury o długości 278 km wymaga wykupu sporych obszarów ziemi będących na ogół w posiadaniu ubogich rolników. Stąd od września trwają społeczne protesty, wiążące się także z brakiem debaty na temat negatywnych skutków środowiskowych tego przedsięwzięcia.

Nikaraguański Kościół obawia się, że forsowanie budowy kanału będzie przyczyną coraz większych napięć społecznych, tym bardziej, że władze starają się minimalizować dotychczasowe protesty. Zdaniem kard. Leopolda Brenesa rząd powinien jak najszybciej podjąć dialog społeczny w sprawie inwestycji, która ma wpływ na życie miejscowych społeczności. „Potrzebujemy w tej chwili wzmocnienia dialogu na wszystkich szczeblach, biorąc pod uwagę zdanie ekspertów krajowych i zagranicznych, gdy chodzi o aspekty prawne, geologiczne, techniczne i środowiskowe – stwierdził arcybiskup Managui, który właśnie został przewodniczącym nikaraguańskiego episkopatu. – Należy na spokojnie ocenić zagrożenia związane z tym megaprojektem, by zabezpieczyć nasze środowisko i zasoby naturalne”.
 

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.