Ekumeniczne spotkanie kardynała Kocha

O stanie dialogu ekumenicznego między poszczególnymi Kościołami w Polsce rozmawiał kard. Kurt Koch podczas wtorkowego spotkania z Polską Radą Ekumeniczną, które odbyło się we wtorek w Warszawie.

Rozmowy z przedstawicielami Kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w PRE były ostatnim punktem kilkudniowej wizyty w Polsce przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. W dzisiejszym przemówieniu do przedstawicieli Kościołów zrzeszonych w PRE wskazał na ekumenię jako udział w Modlitwie arcykapłańskiej Jezusa. - Ukazał zatem prymat modlitwy w wysiłkach ekumenicznych, wskazał, że jedność Kościoła jest w pewnym sensie ikoną Trójcy Świętej, swego rodzaju pożądaną jednością w różnorodności – wyjaśnił obecny na spotkaniu KAI ks. Sławomir Pawłowski SAC, sekretarz Rady Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu.

Kard. Koch podkreślił także związek między dialogiem ekumenicznym a dziełem ewangelizacji. Zwrócił uwagę, że ekumenia powinna być i głęboka, i szeroka. O tyle bowiem będzie szeroka, o ile będzie się zakorzeniała w solidnej pracy teologicznej i we wspólnej modlitwie – powiedział ks. Pawłowski.

Następnie odbyła się dyskusja między przewodniczącym Papieskiej Rady, a przedstawicielami różnych Kościołów tworzących Polską Radę Ekumeniczną.

Kard. Koch był zainteresowany, jak na polskim gruncie przebiegają relacje ekumeniczne między poszczególnymi Kościołami. Rozmawiano m.in. o konkretnych inicjatywach lokalnych, ale i np. prowadzonym specyficznie w Polsce dialogu rzymskokatolicko-starokatolickim czy katolicko-mariawickim.

Była także mowa o relacjach katolicko-prawosławnych i katolicko-protestanckich w Polsce. „Z tym, że należy pamiętać, iż protestantyzm i prawosławie to są ogólnoświatowe organizmy kościelne. Dialog katolicko-prawosławny i katolicko-protestancki w Polsce są wtopione w szerszą perspektywę” – zaznaczył ks. Pawłowski.

Purpurat odpowiadał z kolei na pytania dotyczące ogólnej sytuacji ekumenicznej na świecie oraz niektórych kwestii teologicznych, zarówno łączących, jak i dzielących poszczególne wspólnoty.

W poniedziałek wieczorem kard. Koch złożył wizytę metropolicie Warszawy i całej Polski abp. Sawie, zwierzchnikowi Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. We wtorek rano zaś w siedzibie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce spotkał się z przedstawicielami Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.