Cyryl "przepowiada" rozpad Ukrainy

Konflikt na Ukrainie, którego eskalację wspiera kierownictwo Rosji, może doprowadzić do rozpadu nie tylko państwa, ale także narodu ukraińskiego.

Taki pogląd wyraził 6 stycznia w swym tradycyjnym wywiadzie na Boże Narodzenie dla programu telewizyjnego " Rossija-1" patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl.

"To, co dzieje się obecnie w bratniej i bliskiej memu sercu Ukrainie, stanowi prawdziwy podział narodu. Pan mówi, że nie ostoi się to królestwo, które samo się dzieli" - powiedział zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP). Jego zdaniem, na Ukrainie jedna grupa ludzi "w praktyce pozbawia wszelkich praw inną grupę ludzi", a "jedna doktryna polityczna, chcąc dowieść swej słuszności, stosuje broń".

Zdaniem mówcy, ludzie winni uświadomić sobie, że "nawet należąc do różnych grupa, różniących się między sobą stosunkiem do historii i teraźniejszości, można wspólnie budować pokojowe życie". "Daj Boże, żeby zrozumienie tego umocniło się w świadomości kierownictwa Ukrainy i całego jej społeczeństwa" - dodał na zakończenie.

Warto przypomnieć, że 22 grudnia ub.r. zwierzchnik RKP wręczył wysokie nagrody kościelne głównym propagandzistom kremlowskim, znanym ze swych antyukraińskich wypowiedzi i programów. Byli to m.in. dyrektorzy generalni: Wszechrosyjskiej Państwowej Spółki Telewizyjnej i Radiowej - Oleg Dobrodiejew (kanały "Rossija 1" i "Rossia 24") oraz Rosyjskiej Międzynarodowej Agencji Informacyjnej "Rossija Siegodnia" (Rosja Dzisiaj) - Dmitrij Kisielow.

«« | « | 1 | » | »»