Apel Kościołów w Polsce o poszanowanie i świętowanie niedzieli

"Po wielodniowej pracy człowiek ma prawo nie tylko do odpoczynku, ale także – jako chrześcijanin – do świętowania dnia Pańskiego zgodnie ze swoją wiarą" - podkreślają sygnatariusze dokumentu.

Publikujemy pełną treść apelu:

Apel Kościołów w Polsce o poszanowanie i świętowanie niedzieli

Siostry i Bracia,
Współwyznawcy Jezusa Chrystusa!

Zwracamy się do Was ze wspólnym apelem dotyczącym świętowania dnia Pańskiego – niedzieli.

Fundamentem chrześcijańskiego życia jest wiara w Jezusa Chrystusa, który umarł i zmartwychwstał, by nas zbawić. Dzięki Niemu otrzymaliśmy Ducha Świętego, by odziedziczyć błogosławione królestwo Ojca. Niedzielne przeżywanie tych wydarzeń, spotkanie ze słowem Bożym i modlitwą, pogłębia i umacnia tę wiarę. Co więcej, Pan Jezus zapewnił: „Gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich” (Mt 18,20). Niedziela, dzień zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, powinna być zatem dniem modlitwy, świętowania, świadectwa. Wypełnia ona duchową prawdę Bożego przykazania: „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił” (por. Wj 20,8-11) – przynajmniej jeden dzień w tygodniu poświęć Bogu, sobie i bliźniemu; wypocznij fizycznie, intelektualnie, duchowo.

Zauważamy jednak, że w naszym codziennym życiu niedziela traci swój wyjątkowy charakter. Staje się takim samym dniem, jak pozostałe dni tygodnia. Praca ponad miarę odbiera jej sakralny charakter. Coraz częściej chrześcijanie są zmuszani do rezygnowania z udziału w niedzielnych nabożeństwach. A przecież po wielodniowej pracy człowiek ma prawo nie tylko do odpoczynku, ale także – jako chrześcijanin – do świętowania dnia Pańskiego zgodnie ze swoją wiarą.

Dlatego apelujemy do wszystkich chrześcijan w Polsce, by na nowo odkryli wartość dnia Pańskiego jako dnia wspólnotowego i rodzinnego świętowania w duchu wiary. Jego istotnym wyrazem jest modlitewne zgromadzenie wokół daru Bożego Słowa oraz Eucharystii przeżywane zgodnie z tradycją swojego Kościoła. Przypomnijmy sobie nawoływanie zawarte w Liście do Hebrajczyków: „Nie opuszczajmy naszych wspólnych zebrań, jak się to stało zwyczajem niektórych, ale zachęcajmy się nawzajem…” (Hbr 10,25a).

Jako pasterze Kościołów w Polsce wspieramy wszelkie inicjatywy społeczne, które mają na celu zachowanie świątecznego wymiaru niedzieli, przywracanie w przestrzeni społecznej jej uroczystego charakteru oraz troskę o zgodne z chrześcijańskim duchem formy niedzielnego wypoczynku. Pragniemy przy tym podkreślić, że szanujemy inne rozumienie dnia świętego. Dlatego kierujemy nasz apel także do tych, od których zależy społeczny kształt świętowania niedzieli w Polsce:

 • apelujemy do pracowników, by w niedziele i święta nie podejmowali niekoniecznej pracy zarobkowej;
 • apelujemy do pracodawców, by uszanowali świętość dnia Pańskiego, nie angażując zawodowo pracowników jeżeli nie jest to bezwzględnie konieczne;
 • apelujemy do parlamentarzystów, by zapewnili takie rozwiązania prawne, które uszanują w naszej ojczyźnie prawo ludzi pracy do niedzielnego wypoczynku i świętowania;
 • apelujemy do władz, by uczyniły wszystko w celu ochrony niedzieli, tak aby człowiek nie był traktowany jako narzędzie zysku i mógł przeżywać niedzielę zgodnie ze swoimi przekonaniami;
 • apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli o poszanowanie niedzieli i świąt z uwagi na społeczny pożytek należnego odpoczynku i świętowania – dla dobra naszych rodzin, dla dobra obywateli naszego państwa.

Siostry i Bracia w Chrystusie!

Uwielbienie Boga za jego wspaniałość, pamięć o Jego dziełach i wdzięczność za Jego dobrodziejstwa, radość ze zmartwychwstania Chrystusa i z daru Ducha Świętego, modlitwa za siebie i za bliźnich są charakterystyczną cechą chrześcijańskiego świętowania niedzieli. Dlatego zachęcamy, by przeżywać dzień Pański jako czas łaski i umocnienia do nowego zaangażowania w głoszenie światu Ewangelii. Chrystus idzie z nami w drodze do domu Ojca. We wspólnocie Kościoła mocą Ducha Świętego wyjaśnia nam Słowo Boże i karmi Chlebem Życia. Nie możemy nie dzielić się tak wielką radością! Pragniemy, by każdy usłyszał w swym sercu głos Ducha Świętego, spotkał Jezusa Chrystusa i przyjął miłość Ojca, który jest w niebie.

W imieniu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej i Konferencji Episkopatu Polski:

ks. prezbiter Mateusz Wichary, Przewodniczący Rady Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP
ks. bp Jerzy Samiec, Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP
ks. sup. Andrzej Malicki, Superintendent Naczelny Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP
ks. bp Marek Izdebski, Biskup Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP
ks. bp Wiktor Wysoczański, Biskup Kościoła Polskokatolickiego w RP
ks. bp Ludwik Jabłoński, Biskup Naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP
Metropolita Sawa, Prawosławny Metropolita Warszawski i Całej Polski
ks. abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

20 stycznia 2015 r. Warszawa

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • klama
  21.01.2015 19:16
  Dziękuję za ten apel!Prośbę mam by w parafiach przypominano o świętowaniu niedzieli po ludzku,nie w świątyniach handlu...to co,ze mąż czy syn właśnie przyjechał z zarobku i kiedy indziej nie ma czasu rozejrzeć się za materiałami budowlanymi...więc kupuje farby,regipsy w niedzielę.Od 3 lat co niedzielę po mszy św.robię spacer wokół marketów i odmawiam modlitwę za pracujących.Przykre tak czasami pracownikom spędzać niedziele w handlowych ścianach,bez bliskiej osoby...bez odpoczynku należnego po tygodniu...
 • Bernard
  25.01.2015 11:19
  Dotyczy :Apel Kościołów w Polsce o poszanowanie i świętowanie niedzieli
  2015-01-20 12:30
  Czy ktoś kpi czy o drogę pyta.
  Nie mam pretensji o to ,ze ktoś głosi jakieś poglądy i jest ktoś kto im daje wiarę -jest tego wyznawcą.Pan Jezus wyraźnie uczy "próżno mnie czcicie zachowując nauki[...]ludzkie.Pan Bóg obdarzył mnie wolnością w wyborze tego komu wierzę w co wierzę,co praktykuje ale trzeba mieć świadomość konsekwencji takiego a nie innego wyboru.św.Piotr rzecze "osadźcie sami kogo należy bardziej słuchać Boga czy ludzi..." nie trudne chyba pytanie.
  ALE JEŻELI KTOŚ SWOJE LUDZKIE NAUKI CHCE UWIARYGODNIĆ POWOŁUJĄC SIĘ NA AUTORYTET BOGA I JEGO SŁOWO PRZY TYM JE WYKRĘCAJĄC CZY FAŁSZUJĄC TO MUSZĘ ZAPROTESTOWAĆ. Swego czasu w oficjalnym dokumencie Kościół rzymskokatolicki przyznaje"spodobało się kościołowi poczynić zmiany w (10-ciu BOSKICH PRZYKAZANIACH !!!)(skrótowo piszę),2-gie wyrzucił,4-te zmienił,10 rozdzielił na 2".Wszystko byłoby OK gdyby nie kłamstwo jakim jest odesłanie czytającego ten list do Pisma św .
  cytat z listu "Niedziela, dzień zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, powinna być zatem dniem modlitwy, świętowania, świadectwa. Wypełnia ona duchową prawdę Bożego przykazania: „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił” (por. Wj 20,8-11) – Jedyna prośba do uczciwego i szukającego prawdy czytelnika -PROSZĘ OTWORZYĆ WSKAZANE MIEJSCE W BIBLII I PRZECZYTAĆ O TYM JAKI DZIEŃ PAN BÓG POŚWIĘCIŁ,POBŁOGOSŁAWIŁ I KAZAŁ PAMIĘTAĆ O TYM BY GO ŚWIĘCIĆ.A zatem ani tam ducha ani prawdy nie widzę.Widzę może raczej spełnienie proroctw Apokalipsy i Ks. Daniela. cytat: "To zachowywanie niedzieli - która jest jedynym świętym dniem dla protestantów - nie tylko nie ma podstaw w Biblii, ale jest z nią zupełnie niezgodne, gdyż Biblia nakazuje odpoczywać w sabat, czyli w sobotę. To Kościół Rzymskokatolicki, na mocy autorytetu Jezusa Chrystusa, przeniósł odpoczynek na niedzielę, aby upamiętnić zmartwychwstanie naszego Pana. Tak więc zachowywanie niedzieli przez protestantów jest hołdem, jaki wbrew sobie oddają władzy Kościoła" (kard. Segur, Plain Talk about the Protestantism of Today, s. 213, Boston 1868).
 • katol
  01.02.2015 19:43
  8 Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić3. 9 Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia. 10 Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci Pana, Boga twego. Nie możesz przeto w dniu tym wykonywać żadnej pracy ani ty sam, ani syn twój, ani twoja córka, ani twój niewolnik, ani twoja niewolnica, ani twoje bydło, ani cudzoziemiec, który mieszka pośród twych bram. 11 W sześciu dniach bowiem uczynił Pan niebo, ziemię, morze oraz wszystko, co jest w nich, w siódmym zaś dniu odpoczął. Dlatego pobłogosławił Pan dzień szabatu i uznał go za święty.
  ks. wyj.20.8
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.