- Wymiana doświadczeń między innymi tradycjami religijnymi może nas przemienić i pomóc nam sięgać w głąb studni, aby zaczerpnąć z niej wody - powiedział ks. Rafał Michalak, proboszcz kościoła polskokatolickiego pw. Bożego Ciała w Gdańsku.
W ramach obchodów Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan w cerkwi prawosławnej pw. św. Mikołaja w Gdańsku 24 stycznia odbyło się nabożeństwo ekumeniczne. Uczestniczyli w nim przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich. Kościół katolicki reprezentowali abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, bp Wiesław Szlachetka, ks. Dariusz Ławik, diecezjalny referent ds. ekumenizmu oraz siostry brygidki z Centrum Ekumenicznego.
Homilię wygłosił ks. Rafał Michalak. Duchowny przypomniał, że hasłem tegorocznego Tygodnia Ekumenicznego jest zdanie zaczerpnięte z Ewangelii św. Jana wypowiedziane przez Jezusa do Samarytanki: "Daj mi pić".
- Najpierw spragnionemu żydowskiemu wędrowcowi wodę podaje samarytańska kobieta, która według ówczesnych realiów powinna go potraktować jak wroga. Następnie role się odwracają. Samarytanka nie zważając na to, że Jezus jest Żydem prosi go, by dał jej wody życia. Często w taki właśnie sposób Bóg odpowiada na nasze wołanie w potrzebie. Powierza zadania osobom, których my byśmy nigdy o pomoc nie poprosili. Musimy wówczas przełamać się i zwrócić do nich z prośbą: "daj mi pić".
- Otwierając się na innych, otwieramy się jednocześnie na cuda Boże, które głosimy - podsumował duchowny.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.