Mimo iż Watykan oficjalnie nie podał jeszcze informacji o pielgrzymce Franciszka do Ameryki Łacińskiej, przygotowania do niej trwają.
Ich zwiastunem w Paragwaju jest m.in. nieformalna, trzydniowa wizyta delegacji watykańskiej, która na miejscu zapozna się z proponowanymi miejscami spotkań papieża z wiernymi i będzie pracować nad wszystkimi szczegółami tej wizyty.
W tym kraju zgłosiło się już także ponad 5 tys. wolontariuszy, którzy zajmą się przygotowaniem logistycznym papieskiej pielgrzymki, planowanej wstępnie od 10 do 12 lipca tego roku. Kościelni ochotnicy mają od 16 do 48 lat i będą pracować przede wszystkim w obszarach bezpieczeństwa, pomocy medycznej i zaopatrzenia pielgrzymów w wodę.
Oczekuje się, że w trakcie podróży do Paragwaju Franciszek spotka się z prezydentem Horacio Cartesem i odprawi Mszę w Gran Asunción, czyli na obszarze metropolitalnym stolicy kraju. Papież miałby nawiedzić również sanktuarium Matki Bożej z Caacupé, najważniejsze miejsce pielgrzymkowe w tym kraju. Lipcowa podróż Ojca Świętego ma objąć także Ekwador i Boliwię.
Według gazety Mosaico CSI, rozkaz dyktatury został wykonany w nocy 28 stycznia.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Zastąpił bp. dr. Mariana Niemca, który sprawował ten urząd w latach 2014-2024.
Najnowsze badania przeprowadziło Centrum Razumkowa w Kijowie.