Moskwa: obchody prawosławnej Wielkanocy

Do pełnienia czynów miłosierdzia połączonych z postawą ofiarności wobec bliźnich wezwał w wielkanocnym orędziu zwierzchnik rosyjskiego prawosławia.

W moskiewskim soborze katedralnym Chrystusa Zbawiciela patriarcha Cyryl przewodniczył całonocnej liturgii Zmartwychwstania. Na uroczystości obecni byli prezydent Władymir Putin i premier Dmitrij Miedwiediew.

Uroczystości w soborze katedralnym Chrystusa Zbawiciela rozpoczęły się od zapalenia przez Cyryla I świec od błogosławionego ognia przywiezionego z Jerozolimy. Następnie ruszyła procesja wokół świątyni. Paschalną Ewangelię z prologu św. Jana (J 1, 1-17) odczytano w 21 językach. Czytanie w językach  greckim i łacińskim rozpoczął patriarcha. Ewangelie odczytano również w językach tzw. terytorium kanonicznego rosyjskiego prawosławia oraz w językach: hebrajskim, angielskim francuskim, włoskim, hiszpańskim, niemieckim, japońskim i chińskim.

Po modlitwie po Komunii św. jeden z duchownych odczytał przesłanie paschalne zwierzchnika rosyjskiego prawosławia, w którym wezwał on wiernych do pełnienia czynów miłości połączonych z postawą ofiarności dla dobra bliźnich, a zwłaszcza najbardziej potrzebujących: cierpiących, samotnych, chorych i osób pozbawionych nadziei.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.