Metropolita Onufry: zakończyć wojnę informacyjną

Zwierzchnik ukraińskiego prawosławia podległego patriarchatowi moskiewskiemu metropolita kijowski Onufry wezwał do zakończenia wojny informacyjnej między Rosją a Ukrainą.

Prawosławnym biskupom Ukrainy podporządkowanym patriarchatowi moskiewskiemu coraz trudniej zachować lojalność równocześnie wobec państwa ukraińskiego i swoich kościelnych władz w Moskwie. Z jednej strony wzywają oni do zakończenia konfliktu, a z drugiej są krytykowani przez własnych wiernych za wspieranie działań Rosji. Przykładem tego było zachowanie prawosławnych biskupów na uroczystym posiedzeniu parlamentu, kiedy podczas czytania przez prezydenta Petra Poroszenkę listy ukraińskich żołnierzy nagrodzonych pośmiertnie za udział w walkach w Donbasie metropolita Onufry i inni hierarchowie patriarchatu moskiewskiego demonstracyjnie, jako jedyni z zebranych, nie wstali ze swoich miejsc.

Zwierzchnik ukraińskiego prawosławia podległego patriarchatowi moskiewskiemu metropolita Onufry wezwał do zakończenia wojny informacyjnej między Rosją a Ukrainą. Metropolita Onufry z żalem stwierdził, że trwa niebywała wojna informacyjna, która niszczy braterskie relacje między dwoma narodami do tej pory związanymi pokrewieństwem wiary i kultury. Podkreślił, że dla przywrócenia pokoju należy podjąć wszelkie możliwe działania. Przestrzegł duchownych przed eskalowaniem i wzywaniem do agresji czy wrogości, a szczególnie przed usprawiedliwianiem działań wojennych hasłami religijnymi. Wezwał wszystkich prawosławnych znajdujących się po obu stronach konfliktu do pojednania.  

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Reklama

Reklama

Reklama