Aż o 8 mln wzrosła w minionym roku liczba uchodźców na świecie. Jest ich obecnie prawie 60 mln. Szacuje się, że co 122. mieszkaniec naszego globu jest uchodźcą lub ubiega się o azyl.
Bez pomocy organizacji humanitarnych, w tym także kościelnych, los tych ludzi byłby jeszcze bardziej dramatyczny. Przed przypadającym jutro Światowym Dniem Uchodźcy przypomina o tym Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. W ciągu ostatniego półtora roku przekazało ono na wsparcie uchodźcom 10 mln euro. Polska sekcja stowarzyszenia od roku 2010 przekazała ponad 6 mln zł na pomoc chrześcijanom z Syrii i Iraku. Wielu z nich schroniło się w Libanie, który aktualnie nie jest już w stanie przyjmować większej liczby wygnańców.
Libańska archidiecezja Zahla pomaga wysiedlonym chrześcijanom od samego początku. Dla abp. Issama Darwisha to coś naturalnego. On sam urodził się w Syrii. „Kiedy w 2011 r. pierwsi syryjscy chrześcijanie z Homs zapukali w środku nocy do moich drzwi, było dla mnie jasne, że muszę im pomóc; to nasi bracia i siostry” – mówi melchicki duchowny. Archidiecezja aktualnie pomaga 700 chrześcijańskim rodzinom, udostępniając ubrania, żywność i inne artykuły pierwszej potrzeby. Wspiera też rodziny muzułmańskie. „Bez hojnego wkładu dobroczyńców z Pomocy Kościołowi w Potrzebie nie moglibyśmy tego robić – stwierdza z wdzięcznością katolicki arcybiskup. – Nie jest łatwo otrzymać wsparcie dla chrześcijan. Często mieszkają w domach, a nie w namiotach, jak większość uchodźców muzułmańskich, przez co nie spełniają wymagań stawianych przez organizacje humanitarne. Dlatego wiele zależy od nas” – podkreśla hierarcha.
Szacuje się, że na czterech mieszkańców Libanu jeden jest wygnańcem z Syrii. Według danych ONZ jest tam już 1,2 mln uchodźców, ale nie wszyscy są zarejestrowani, dlatego może ich być znacznie więcej. Niektórzy mówią nawet o 2 mln Syryjczyków, którzy znaleźli schronienie w tym kraju liczącym 4 mln mieszkańców. „Solidarność Libańczyków ma swoje granice, powoli tracą cierpliwość – mówi abp Darwish. – Znacznie wzrosła przestępczość. Uchodźcy oznaczają tanią siłę roboczą. Nie ma pracy dla młodych Libańczyków, dlatego wielu z nich decyduje się na emigrację. Jest to poważny ciężar dla tak małego kraju. Rząd wydał już nakaz, by nie wpuszczać tu ani jednego uchodźcy więcej” – podkreśla hierarcha wskazując, że Kościół cały czas zachęca chrześcijan, by nie emigrowali, tylko pomimo istniejących trudności pozostali na Bliskim Wschodzie.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.