Papieskie przesłanie na pogrzeb ormiańskiego patriarchy

Swe niedawne jeszcze spotkania ze zmarłym przed tygodniem, 25 czerwca, katolickim patriarchą ormiańskim Nersesem Bedrosem XIX przypomniał Papież w przesłaniu na jego pogrzeb, który odbył się wczoraj po południu w Bejrucie.

Franciszek spotkał się z nim oraz z Synodem i wiernymi jego Kościoła w kwietniu podczas rzymskich obchodów stulecia tureckiej rzezi półtora miliona Ormian i ogłoszenia doktorem Kościoła powszechnego św. Grzegorza z Nareku.

W przesłaniu Ojciec Święty podkreśla troskę zmarłego patriarchy o szerzenie wiary, zwłaszcza przez stałą formację duchownych, aby również w trudnych sytuacjach zachowywali nadzieję, którą daje nam Chrystus. Nerses Bedros XIX – pisze Papież – „zabiegał o to, aby słuszne wspominanie cierpień, których doznał naród ormiański w ciągu swej historii, stało się dziękczynieniem Bogu za przykład męczenników i świadków wiary”. Jednocześnie pragnął on, by wyprosić przy tym u Boga pociechę i pojednanie, które jedynie mogą „uleczyć najgłębsze rany dusz ludzkich i narodów” – przypomina Franciszek.

«« | « | 1 | » | »»