Ewangelicy przepraszają za niszczenie obrazów

Protestanci niemieccy wyrazili żal i poprosili o wybaczenie za to, że ich przodkowie w czasach reformacji prawie pięć wieków temu zniszczyli wiele obrazów religijnych. W specjalnym oświadczeniu Ewangelicki Kościół Niemiec (EKD) podkreślił, że wspólnota protestancka „potępia z całą mocą tę niszczycielską praktykę”.

„Obrazy stały się już dawno wyrazem pobożności protestanckiej” – powiedziała w rozmowie z przebywającym obecnie w Niemczech prawosławnym patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem luterańska biskupka Petra Bosse-Huber.

Honorowy przywódca światowego prawosławia wziął udział w spotkaniu w Hamburgu nt. znaczenia obrazu z prawosławnego i protestanckiego punktu widzenia. On i przewodniczący EKD bp Heinrich Bedford-Strohm pozdrowili uczestników tego wydarzenia i udzielili im swego błogosławieństwa.

W czasie obrad podkreślano, że niszczenie obrazów było częstsze w okresie bezpośrednio po reformacji. W pierwszej połowie XVI wieku posągi Matki Bożej i świętych, jak również witraże z wizerunkami świętych oraz zjawisk cudownych i nadprzyrodzonych były usuwane z kościołów i kaplic katolickich i często niszczone.

Najwięcej takich praktyk stwierdzono w Szwajcarii, Anglii i na południu Niemiec. Na przykład w mieście Ulm w Badenii-Wirtembergii w czasie tzw. „Götzentagu”, czyli „dnia fałszywych bóstw”, zwolennicy reformacji, przekonani, że przedmioty religijne są symbolami zabobonnego bałwochwalstwa, zniszczyli brutalnie 60 ołtarzy i dwa instrumenty organowe w miejscowej katedrze. Również Genewa była w tym samym mniej więcej czasie widownią jednej z najgwałtowniejszych fal niszczenia obrazów i przedmiotów sakralnych, a inspiratorami tych czynów byli wpływowi teologowie protestanccy.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • Savonarola
  30.07.2015 19:19
  Co ma wspolnego kult obrazow z nauczaniem Jezusa Chrystusa? Jezus nie potrzebowal obrazow,aby modlic sie do naszego Ojca Swietego,Stworzyciela nieba i ziemi.
 • MacBlacker
  30.07.2015 21:26
  Kocham takie kajanie się po setkach lat...
 • Tosia
  31.07.2015 15:43
  "zwolennicy reformacji, przekonani, że przedmioty religijne są symbolami zabobonnego bałwochwalstwa"-bo są. Pod tym względem nic się nie zmieniło. I nie ma za co przepraszać- reformatorzy chcieli zmian w ich kościele. Dzisiaj nie weszłabym do kościoła katolickiego i nie niszczyłabym niczego, bo to nie
  m ó j kościół, co mi do nich. Nie przyłączam się do nieczystego. Ale w XVI wieku niektórzy mieli nadzieję na uzdrowienie kościoła, do którego należeli. Nie udało się, to się odłączyli. A dzisiaj co? Przepraszają? Wracają do "kościoła matki" grzeszyć i uprawiać bałwochwalstwo? Słów brak.
 • Grażyna
  04.08.2015 19:21
  szkoda.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.