Irak: Pomoc dla 13 tys. chrześcijańskich rodzin uchodźców

Żywność o łącznej wartości 690 tys. euro przekazała 13 tys. rodzin chrześcijańskich uchodźców przebywających w irackim Kurdystanie organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Ta papieska fundacja od stycznia 2014 r. przeznaczyła 7 mln 300 tys. euro na pomoc chrześcijanom w Iraku. W samej archidiecezji Irbil wsparcie od Pomocy Kościołowi w Potrzebie stanowi ponad 60 proc. wszystkich środków międzynarodowych, jakie tam dotąd trafiły.

„Ta pomoc ma ogromny wpływ na jakość życia naszej społeczności. Z głębi serca dziękujemy za okazaną naszym rodzinom bliskość w tak trudnym momencie” – napisał po rozdysponowaniu paczek wśród potrzebujących chaldejski arcybiskup Irbilu Bashar Warda. Żywność, którą rozdali wolontariusze, powinna wystarczyć każdej z rodzin na co najmniej miesiąc. W paczkach znalazły się m.in. ryż, cukier, olej, fasola, mięso i woda. Papieska fundacja nieprzerwanie prowadzi zbiórkę na dalsze wsparcie chrześcijańskich rodzin w irackim Kurdystanie.

Rok temu ponad 120 tys. wiernych zostało zmuszonych przez tzw. „Państwo Islamskie” do ucieczki. Pierwsze miesiące spędzili oni w namiotach, kościołach lub opuszczonych domach. Obecnie mieszkają w wynajętych mieszkaniach lub w budynkach wzniesionych z gotowych elementów dostarczonych przez Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Wkrótce zacznie się rok szkolny. Dzieci uchodźców będą się uczyły w ośmiu szkołach, również przygotowanych dla nich przez papieską fundację z prefabrykatów.

«« | « | 1 | » | »»