Tysiące krzyży, tysiące wiernych i mała cerkiew

Na Świętej Górze Grabarce k. Siemiatycz (Podlaskie) odbywają się w środę główne obchody prawosławnego Święta Przemienienia Pańskiego. To najważniejsza w roku uroczystość w tym cerkiewnym sanktuarium. Wśród gości jest m.in. prezydent RP Andrzej Duda.

Na Grabarce jest też delegacja greckiej Cerkwi z relikwiami św. Spirydona. Delegacja przebywa w Polsce od soboty i odwiedza miejsca ważne dla prawosławia w naszym kraju.

Głównej liturgii przy ołtarzu polowym przewodniczy zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa. Według szacunków policji, w uroczystości bierze udział ok. 3 tys. osób. Wierni wciąż jeszcze dojeżdżają, ale utrudnień na drogach dojazdowych i parkingach nie ma.

Góra Grabarka, z małą cerkwią na wzgórzu i żeńskim klasztorem, to święte miejsce dla prawosławnych w Polsce. Ma dla nich takie znaczenie, jak Częstochowa dla katolików. Nazywana jest też "wzgórzem krzyży" z racji krzyży wotywnych, przynoszonych i ustawianych na wzgórzu przez wiernych w różnych intencjach. Przez lata ustawiono ich tam tysiące.

Tradycja pielgrzymowania na Grabarkę sięga 1710 r. Wówczas jeden z okolicznych mieszkańców doznał objawienia, że wszyscy, którzy tam dotrą, zostaną uratowani od panującej wtedy epidemii cholery. Jak głosi przekaz, ci, którzy przybyli na Grabarkę i ustawili tam krzyż, zaczęli zdrowieć.

Najliczniejsze pielgrzymki zaczęły przybywać tam po II wojnie światowej, gdy główne sanktuaria prawosławne na terytorium Polski znalazły się w granicach ZSRR.

Dokładnych danych co do liczby prawosławnych w Polsce nie ma. Przedstawiciele Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego szacują liczbę wiernych na 450-500 tys. osób. Według danych GUS - uznawanych jednak przez hierarchów za niemiarodajne - w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Cerkwi w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób.

Za centrum prawosławia w naszym kraju uważane jest województwo podlaskie, zwłaszcza jego południowo-wschodnia część.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • Savonarola
  19.08.2015 17:56
  Swieta gora Garbarka...dobre...Czy cala gora jest swieta, czy tylko wierzcholek? W okolicach Sobotki (Dolnoslaskie) jest inna ,rownie "swieta" gora-Sleza.Tam slowianie oddawali czesc swoim poganskim bozkom.Jeszcze inna "swieta" gora jest Jasna Gora,ale
  "swietosc" tego miejsca wzmocnione jest obecnoscia "cudownego" obrazu...Czy ktos jeszcze wierzy w BOGA,ktory jest prawdziwie swiety i godzien wszelkiej chwaly? A moze BOGA zastapily nam obrazy, ampulki,relikwie i ...gory?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.