USA: ekumeniczny dokument katolików i luteran

Wspólną deklarację ekumeniczną o Kościele, posłudze duchownej i Eucharystii podpisali w Stanach Zjednoczonych w przeddzień rocznicy zapoczątkowania 31 października 1517 r. reformacji przez Marcina Lutra przedstawiciele katolików i luteran.

Dokument opiera się na dotychczasowym  dialogu prowadzonym między tymi wyznaniami w USA oraz na szczeblu międzynarodowym już od 50 lat. Wskazuje drogę, jaką należy dążyć do pełnej jedności. „Podczas gdy przed pięciuset laty toczyliśmy między sobą wojny, obecnie osiągamy zgodę” – podkreśliła przewodnicząca Kościoła Luterańskiego w Ameryce Elizabeth A. Eaton.

Deklaracja wymienia trzydzieści dwa ważne punkty doktrynalne, co do których oba Kościoły już się zgadzają. Autorzy amerykańskiego dokumentu proponują m.in. zwiększenie okazji do wspólnego przyjmowania przez luteran i katolików Komunii św. Ich zdaniem byłoby to ważnym znakiem na drodze ekumenizmu. Zachęcają także do większej współpracy między katolikami i luteranami na szczeblu lokalnym.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • zaba
  08.11.2015 07:48
  " Autorzy amerykańskiego dokumentu proponują m.in. zwiększenie okazji do wspólnego przyjmowania przez luteran i katolików Komunii św."

  Ciekawi mnie, z jakich to okazji już udziela się Komunii św. luteranom w katolickich kościołach. Ciekawi też jak ma wyglądać rozszerzenie tej praktyki.
 • Ajja
  09.11.2015 08:16
  Przecież stanowisko Kościoła katolickiego jest jasne: "komunia" u luteran to nie jest Ciało Chrystusa. Pastor nie jest kapłanem. Jak w ogóle można symulację sakramentu w wykonaniu luterańskiego pastora porównywać do katolickiej Mszy i Komunii świętej?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.