Święto prawosławnej młodzieży

W poniedziałek przypada cerkiewna uroczystość Spotkania Pańskiego. Od ponad 20 lat obchodzone jest też wtedy święto młodzieży prawosławnej, proklamowane przez liderów Syndesmosu - największej na świecie federacji prawosławnych bractw i szkół teologicznych.

Święto Spotkania Pańskiego przypada w kalendarzu liturgicznym Cerkwi 15 lutego. Upamiętnia to, iż po 40 dniach od narodzin Jezus został po raz pierwszy przyniesiony do świątyni. Proklamowanie święta młodzieży właśnie w tym dniu oznacza jej symboliczne wejście do wspólnoty prawosławnej. Dlatego nabożeństwa odprawiane są wówczas w intencji prawosławnej młodzieży.

Największe skupiska prawosławnych są w województwie podlaskim. W białostockiej katedrze pw. św. Mikołaja uroczystej liturgii przewodniczył abp Jakub, ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej. Wzięły w niej udział tłumy wiernych.

Bractwo Młodzieży Prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej przygotowało na miniony weekend program obchodów związanych z tym świętem. Był bal młodzieży prawosławnej, wycieczka do Puszczy Białowieskiej, obchody religijne i konferencja pt. "Współczesne męczeństwo" w męskim klasztorze w Supraślu.

Syndesmos, który w 1992 roku proklamował święto prawosławnej młodzieży, został utworzony w 1953 roku. Jest największą organizacją prawosławną i jedną z największych na świecie chrześcijańskich organizacji młodzieżowych. Skupia ponad 120 prawosławnych organizacji młodzieżowych i szkół teologicznych z kilkudziesięciu krajów. Organizacja działa na rzecz integracji młodzieży z różnych krajów, m.in. organizując spotkania, szkolenia, konferencje i obozy.

W Polsce do Syndesmosu należą, oprócz Bractwa Młodzieży Prawosławnej, także Wyższe Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama