Patriarcha bez orderu?

Chcą odebrać Cyrylowi ukraiński order.

Na stronach internetowych prezydenta Ukrainy poinformowano, że rozpoczęło się zbieranie podpisów pod petycją mającą doprowadzić do pozbawienia patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla tytułu kawalera  Orderu Księcia Jarosława Mądrego I stopnia.

To  jedno z najbardziej prestiżowych odznaczeń, przyznawane za szczególne zasługi dla ukraińskiej państwowości. Order został ustanowiony w 1995 r. i mogą go otrzymywać także cudzoziemcy. Spośród Polaków kawalerami tego orderu zostali m.in. prezydenci Aleksander Kwaśniewski, Lech Kaczyński, Lech Wałęsa, Bronisław Komorowski oraz Jacek Kuroń i Radosław Sikorski.

Inicjatorzy petycji podkreślają, że nie powinno się tolerować sytuacji, w której wysokie odznaczenie państwowe i przynależny mu tytuł posiada głowa Kościoła, który wspiera rosyjską agresję na Ukrainę. Ten fakt obraża pamięć bohaterów Ukrainy, którzy w ostatnim czasie zginęli broniąc jej suwerenności. Zwraca się także uwagę, że patriarcha został w 2013 r. odznaczony przez prezydenta Wiktora Janukowycza bezprawnie. Zgodnie z regulaminem order tej klasy mogą otrzymywać jedynie głowy państw, a nie duchowni.  

Aby petycja była skuteczna, musi zostać podpisana przez 25 tys. osób w ciągu 90 dni.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama