Metropolita Sawa zabrał głos w sprawie wojny na Ukrainie

Metropolita warszawski i całej Polski Sawa wystosował list do patriarchy moskiewskiego Cyryla.

W trzecim tygodniu rozpętanej przez Rosję wojny na Ukrainie zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, metropolita warszawski i całej Polski Sawa wystosował list do patriarchy moskiewskiego Cyryla, prosząc go o „zabranie głosu, aby wojna, do której doszło na Ukrainie, prowadzona przez Armię Rosyjską, została powstrzymana”. List ten nie zawiera żadnego potępienia agresji rosyjskiej ani wyrazów solidarności z Ukrainą czy choćby z Ukraińskim Kościołem Prawosławnym (Patriarchatu Moskiewskiego).

Oto polski tekst tego dokumentu:

Jego Świątobliwość,
Wielce Świątobliwy Cyryl,
Patriarcha Moskiewski i całej Rusi,
Moskwa

Wasza Świątobliwość,

serdecznie pozdrawiam Was w imię Pana naszego Jezusa Chrystusa i zwracam się do Was w imieniu Polskiego Kościoła Prawosławnego z prośbą o wzniesienie swego patriarszego głosu, na rzecz powstrzymania toczącej się na Ukrainie wojny, którą prowadzi Armia Rosyjska.

Nie sposób zrozumieć, aby dwa słowiańskie narody prawosławne, wywodzące się z jednej chrzcielnicy od św. Włodzimierza, toczyły bratobójczą wojnę.

Znając siłę Waszego autorytetu duchowego, wierzymy, że Wasz głos zostanie usłyszany.

Życzę Waszej Świątobliwości pomocy Bożej w Waszej odpowiedzialnej pracy Głowy Kościoła.

Niech Pan Najwyższy pomoże Wam przeżyć ku zbawieniu dusz czas Świętego Czterdziestodniowego Postu i pokłonić się świętemu Zmartwychwstaniu Chrystusowemu.

Z miłością w Chrystusie

Sawa, metropolita warszawski i całej Polski

Warszawa, 14 III 2022

«« | « | 1 | » | »»