Prawosławna młodzież przygotowująca się do egzaminu dojrzałości bierze od piątku udział w 3-dniowym spotkaniu maturzystów na św. Górze Grabarce (Podlaskie). Jego uczestnicy modlą się o powodzenie na maturze, dyskutują z duchownymi i pracują na rzecz monasteru.
Organizatorem spotkania jest Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce (BMP), które spodziewa się na Grabarce ok. 150-200 młodych ludzi. Większość uczestników, to młodzież z województwa podlaskiego, gdzie są największe w kraju skupiska prawosławnych.
Tegoroczne egzaminy dojrzałości zaczną się 4 maja. Spotkanie odbywa się w czasie postu przed Świętami Wielkanocnymi, które w Cerkwi wypadają w tym roku 1 maja, czyli pięć tygodni po świętach katolickich.
"To przygotowanie duchowe do matury. Żeby młodzież wyciszyła się, pomodliła o to, by egzaminy dobrze poszły, żeby nie było żadnych problemów, stres nie dopadł przed samymi egzaminami" - powiedział PAP koordynator pielgrzymki, wiceprzewodniczący BMP Piotr Giegiel.
Oprócz udziału w liturgiach i modlitwach, jest w programie spotkania także czas np. na pracę na rzecz monasteru na Grabarce. Na sobotnie popołudnie zaplanowano spotkanie z biskupem supraskim Grzegorzem, opiekunem duchowym Bractwa, a potem ustawienie i poświęcenie krzyża uczestników spotkania w intencji ich egzaminów dojrzałości.
Grabarka wraz ze Świętą Górą, cerkwią i żeńskim klasztorem, to święte dla prawosławia miejsce. Często nazywana jest "wzgórzem krzyży", z racji krzyży wotywnych, przynoszonych i ustawianych tam przez wiernych. Przez lata ustawiono ich na Grabarce już tysiące, na wielu wypisane są prośby do Boga lub podziękowania za łaski.
Tradycja pielgrzymowania w to miejsce sięga 1710 roku. Wówczas jeden z okolicznych mieszkańców doznał objawienia, że wszyscy, którzy tam dotrą i pomodlą się, zostaną uratowani od epidemii cholery.
Kiedy cudowne uzdrowienia miały miejsce, zbudowano tam kaplicę, a potem cerkiew. Obecnie jest tam także żeński klasztor. Najważniejsze uroczystości odbywają się na Grabarce w sierpniu, w przypadające wówczas Święto Przemienienia Pańskiego. Przyjeżdżają tam wówczas nie tylko tysiące wiernych, ale i najważniejsi hierarchowie z kraju i zagranicy.
Bractwo Młodzieży Prawosławnej - organizator spotkania modlitewnego maturzystów - działa w kilkudziesięciu cerkiewnych parafiach. Dokładnych danych, co do liczby jego członków nie ma. Według różnych szacunków, należy do niego od kilkuset osób, do dwóch tysięcy młodych prawosławnych.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.