Prawosławna młodzież przygotowująca się do egzaminu dojrzałości bierze od piątku udział w 3-dniowym spotkaniu maturzystów na św. Górze Grabarce (Podlaskie). Jego uczestnicy modlą się o powodzenie na maturze, dyskutują z duchownymi i pracują na rzecz monasteru.
Organizatorem spotkania jest Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce (BMP), które spodziewa się na Grabarce ok. 150-200 młodych ludzi. Większość uczestników, to młodzież z województwa podlaskiego, gdzie są największe w kraju skupiska prawosławnych.
Tegoroczne egzaminy dojrzałości zaczną się 4 maja. Spotkanie odbywa się w czasie postu przed Świętami Wielkanocnymi, które w Cerkwi wypadają w tym roku 1 maja, czyli pięć tygodni po świętach katolickich.
"To przygotowanie duchowe do matury. Żeby młodzież wyciszyła się, pomodliła o to, by egzaminy dobrze poszły, żeby nie było żadnych problemów, stres nie dopadł przed samymi egzaminami" - powiedział PAP koordynator pielgrzymki, wiceprzewodniczący BMP Piotr Giegiel.
Oprócz udziału w liturgiach i modlitwach, jest w programie spotkania także czas np. na pracę na rzecz monasteru na Grabarce. Na sobotnie popołudnie zaplanowano spotkanie z biskupem supraskim Grzegorzem, opiekunem duchowym Bractwa, a potem ustawienie i poświęcenie krzyża uczestników spotkania w intencji ich egzaminów dojrzałości.
Grabarka wraz ze Świętą Górą, cerkwią i żeńskim klasztorem, to święte dla prawosławia miejsce. Często nazywana jest "wzgórzem krzyży", z racji krzyży wotywnych, przynoszonych i ustawianych tam przez wiernych. Przez lata ustawiono ich na Grabarce już tysiące, na wielu wypisane są prośby do Boga lub podziękowania za łaski.
Tradycja pielgrzymowania w to miejsce sięga 1710 roku. Wówczas jeden z okolicznych mieszkańców doznał objawienia, że wszyscy, którzy tam dotrą i pomodlą się, zostaną uratowani od epidemii cholery.
Kiedy cudowne uzdrowienia miały miejsce, zbudowano tam kaplicę, a potem cerkiew. Obecnie jest tam także żeński klasztor. Najważniejsze uroczystości odbywają się na Grabarce w sierpniu, w przypadające wówczas Święto Przemienienia Pańskiego. Przyjeżdżają tam wówczas nie tylko tysiące wiernych, ale i najważniejsi hierarchowie z kraju i zagranicy.
Bractwo Młodzieży Prawosławnej - organizator spotkania modlitewnego maturzystów - działa w kilkudziesięciu cerkiewnych parafiach. Dokładnych danych, co do liczby jego członków nie ma. Według różnych szacunków, należy do niego od kilkuset osób, do dwóch tysięcy młodych prawosławnych.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.