Ekumenicznym spotkaniem ze zwierzchnikami niekatolickich wspólnot chrześcijańskich zakończyła się wizyta sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina na Łotwie.
Kulminacją wizyty był jednak dzień wczorajszy, w którym obok formalnych spotkań z politykami i odwiedzin znanych miejsc Rygi w programie znalazły się również wydarzenia publiczne: konferencja na Uniwersytecie Łotwy oraz Msza w katolickiej katedrze.
Również tutaj nie zabrakło akcentów ekumenicznych. W obu wydarzeniach wziął udział luterański arcybiskup Rygi i przedstawiciele prawosławia. Homilia kard. Parolina w katedrze skupiona była na potrzebie wysiłków na rzecz jedności wyznawców Chrystusa, które nie mogą stanowić jedynie jakiejś „działalności opcjonalnej”, lecz „zaangażowanie nieodwołalne”.
Natomiast wystąpienie watykańskiego sekretarza stanu na uniwersytecie dotyczyło encykliki Franciszka „Laudato si’”. Znalazł się też czas na pytania. Dyskusja wyszła poza kwestie stricte ekologiczne, obejmując m.in. kontrowersyjną tzw. Konwencję przemocową. Łotewskie Kościoły opowiedziały się przeciwko podpisywaniu dokumentu, który ich zdaniem stanowi element inżynierii społecznej godzącej w rodzinę i ludzką naturę. Przy okazji poinformowano, że rząd ostatecznie podpisał konwencję, zastrzegając wszelako, że zgoda nie dotyczy tego, co w dokumencie nie jest zgodne z łotewską konstytucją.
Nieco sensacyjnie łotewskie media podsumowały całą sprawę stwierdzeniem, że kard. Parolin „poparł opozycję” w dyskusji nad konwencją stambulską.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.