Pastorami i diakonami Kościoła Szkocji będą mogły zostawać osoby w jednopłciowych związkach małżeńskich - zdecydowano na dorocznym synodzie powszechnym tego Kościoła, rozpoczętym w sobotę w Edynburgu.
Podkreślono, że Kościół "zachowuje swój tradycyjny pogląd", zgodnie z którym małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny. Przegłosowano jednak umożliwienie kongregacjom odstąpienia od tradycyjnej nauki, jeśli będą chciały powołać pastora bądź diakona pozostającego w małżeństwie jednopłciowym.
Na synodzie w Edynburgu zapadła zarazem decyzja, że duchownym Kościoła Szkocji nie będzie wolno udzielać ślubów parom jednopłciowym. Kościół zamierza jednak wrócić do tej kwestii w przyszłym roku, kiedy przedstawiony zostanie raport jego Forum Teologicznego.
Zgoda na małżeństwa jednopłciowe duchownych Kościoła Szkocji jest rozszerzeniem decyzji z maja ubiegłego roku, zezwalającej im na pozostawanie w jednopłciowych związkach partnerskich.
Kościół Szkocji jest Kościołem ewangelicko-reformowanym; należy do prezbiteriańskiego nurtu kalwinizmu. Od 1968 kobiety mogą zostać pastorami i obecnie stanowią ich większość.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.