Sobór na Krecie

Nie będzie powszechny, bo zabraknie Kościoła zachodniego.

Wszechprawosławny Sobór na Krecie będzie ważnym i historycznym wydarzeniem dla całego świata chrześcijańskiego – pisze na łamach jutrzejszego L’Osservatore Romano o. Hyacinthe Destivelle. Ten francuski dominikanin, który w przeszłości przez wiele lat pracował w Rosji, jest aktualnie urzędnikiem Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan. Odpowiada w niej za relacje Stolicy Apostolskiej ze słowiańskimi Kościołami Prawosławnymi.

Na niespełna dwa tygodnie przed rozpoczęciem Soboru zauważa, że ma on umocnić jedność prawosławia, co jest bardzo istotne również dla Kościoła katolickiego. Trudności w relacjach między Kościołami prawosławnymi stanowią bowiem poważną przeszkodę w dialogu teologicznym z Kościołem katolickim. O. Destivelle zwraca uwagę, że sami prawosławni definiują swój sobór jako wielki i święty. Nie twierdzą jednak, że jest powszechny czy ekumeniczny, bo zdają sobie sprawę, że będzie na nim brakować Kościoła zachodniego.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.