Chińscy chrześcijanie proszą o azyl

60 chińskich chrześcijan poprosiło o azyl polityczny w Czechach. Należą oni do dziesięciu różnych wyznań. Twierdzą, że w swej ojczyźnie są prześladowani za wiarę.

Władze w Pradze są zaskoczone tak wysoką liczbą chińskich uchodźców. Przybywali oni również w ubiegłych latach, ale było ich o wiele mniej. W ubiegłym roku zaledwie 4, a przed dwoma laty 15. Czeskie ministerstwo spraw wewnętrznych znalazło się w dość trudnej sytuacji. Przyznając status uchodźcy tak wielkiej liczbie Chińczyków, Czechy uznałyby tym samym oficjalnie, że Chiny naruszają prawa człowieka. Pekin jest na to bardzo wyczulony i reaguje zazwyczaj oficjalnym protestem. Czesi tymczasem liczą na chińskie inwestycje.

Jak dotąd żadna decyzja w sprawie chrześcijańskich uchodźców nie została podjęta. Pierwsi z nich dotarli do Pragi już w lutym. Formalnie ministerstwo spraw wewnętrznych ma na rozpatrzenie wniosku o azyl 90 dni. Potem może odłożyć decyzję na pół roku. Czescy urzędnicy skorzystali z tej możliwości. W ten sposób, odwlekając decyzję, chcą zniechęcić kolejnych chińskich chrześcijan do ubiegania się o azyl w Czechach – twierdzi Martin Rozumek, dyrektor Organizacji na rzecz Pomocy Uchodźcom.

Chińscy uchodźcy domagają się zachowania pełnej dyskrecji. Obawiają się, że chińskie władze będą szykanować ich krewnych. Pomoc prawną zapewnia im Zrzeszenie Chrześcijańskich Prawników, które już teraz zapowiada, że w wypadku odmownej decyzji ministerstwa, chińscy chrześcijanie skorzystają z przysługujących im praw i złożą odwołanie przed czeskim sądem.

«« | « | 1 | » | »»
 • Atimeres
  09.08.2016 19:57
  To pewnie Mao-Tse Tung się ucieszy, że jego kraj oczyszcza się w "reakcyjnego elementu", tak jak ISIS w Syrii, które zagarnia własność pozostawioną przez emigrujących chrześcijan!
 • Radomir
  09.08.2016 22:00
  pomijając treść. Od kiedy Yokohama leży w Chinach?
 • adfsf
  09.08.2016 22:41
  No tak... sprzedać wolność religijną garstki ludzi za inwestycje. Takie to współczesne...
 • Barney
  10.08.2016 09:03
  O, patrzcie państwo, a w sprawie tych chińskich chrześcijan wcale nie słyszymy nawoływań Komisji Europejskiej, że koniecznie trzeba ich przyjąć, że to egzamin z humanitarnej postawy itd. A tacy ludzie 1000 razy bardziej zasługują na miano uchodźców niż byśki z iphonami jadący po zasiłki.Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.