Papież zapewnia waldensów o modlitwie

Ojciec Święty modli się za waldensów, aby ze szczerym sercem dążyli do pełnej jedności chrześcijan – dowiadujemy się z watykańskiego telegramu do uczestników rozpoczętego wczoraj Synodu Kościoła waldeńsko-metodystycznego.

To tradycyjna, choć już mniejszościowa, gałąź protestantyzmu we Włoszech, najliczniejszą grupę stanowią bowiem zielonoświątkowcy.

Ekumeniczne relacje z waldensami zawsze były dosyć trudne, bo wspólnota ta bardzo często kształtowała swą tożsamość na zasadzie przeciwieństwa względem katolicyzmu. W ostatnim czasie doszło jednak do pewnego przełomu we wzajemnych stosunkach. Przed rokiem Franciszek jako pierwszy w historii Papież odwiedził kościół waldensów, a w marcu przedstawiciele tej wspólnoty po raz pierwszy gościli w Watykanie.

Ojciec Święty zapewnia uczestników synodu o swej bliskości i modlitwach. Przypomina, że pełna jedność chrześcijan jest niezbędna, aby skutecznie świadczyć o Chrystusie całej ludzkości i przekazać jej to, co jest „sercem Ewangelii”. Papież ma nadzieję, że utrzymujące się między katolikami i waldensami różnice nie uniemożliwią współpracy na polu ewangelizacji, służby ubogim, chorym i migrantom, a także na rzecz ochrony stworzenia. Franciszek modli się również do Ducha Świętego, „aby pomógł nam żyć w komunii, która uprzedza wszelkie różnice”.

Na trwającym do piątku synodzie waldensi podsumowują nowe relacje z Kościołem katolickim. Jest również mowa o podjętej już z katolikami współpracy na rzecz przybywających do Włoch migrantów. W programie obrad nie brak też jednak kwestii kontrowersyjnych. Waldensi przygotowują bowiem oficjalny dokument na temat rodziny. W tych kwestiach drogi obu wyznań rozchodzą się najbardziej.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.