Patriarcha przeciw dyskryminacji zawodowej

W Rosji wierzący wciąż napotykają na przeszkody w podjęciu działalności zawodowej, zwłaszcza w dziedzinach nauki i edukacji.

Patriarcha moskiewski Cyryl widzi w tym zanikającą, ale wciąż obecną pozostałość sowieckiej ideologii.

Zdaniem zwierzchnika rosyjskiego prawosławia dziwnym wydaje się, żeby ludziom  wierzącym utrudniać pracę w sferze nauki i edukacji. Postawa niektórych środowisk w tej sprawie wynika z głębokiej ideologizacji, która pozostawiła ślad tzw. światopoglądu naukowego.  Niedawna decyzja rosyjskich władz oświatowych o wprowadzeniu na uczelnie wyższe możliwości uzyskiwania stopni naukowych z teologii nie wszystkim się spodobała. Cyryl I podkreślił, że pozostałości z czasów panowania ideologii sowieckiej jak najszybciej powinny być usunięte. Ludziom wierzącym nie można zagradzać drogi do uczestniczenia w sferach życia społecznego, w tym w sferze nauki. Zdaniem patriarchy wpływ jakiejkolwiek ideologii na sfery życia społecznego utrudnia konsolidację społeczeństwa.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.