Kard. Koch o udziale papieża w obchodach rocznicy reformacji

Za historyczną uważa kard. Kurt Koch wizytę papieża Franciszka w szwedzkim Lund z okazji obchodów 500. rocznicy reformacji.

"Po raz pierwszy w historii razem będzie obchodzona rocznica tego wydarzenia" - podkreślił przewodniczący Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan w rozmowie z austriackim tygodnikiem katolickim "Sonntagsblatt".

Jego zdaniem nabożeństwo modlitewne, które odbędzie się 31. października z udziałem papieża i przedstawicieli Światowej Federacji Luterańskiej jest "cudownym znakiem".

Pytany, co wyniknie ze spotkania watykańskiego "ministra ds. ekumenizmu" powiedział: "Papież jest zawsze pełen niespodzianek, a niespodzianki zdarzają się tylko tam, gdzie ktoś ich oczekuje".
Zdaniem kard. Kocha nowe kroki w ekumenizmie zakładają wspólny cel jakim, jest wspieranie jedności chrześcijan i jej urzeczywistnianie . "Wszyscy mówimy o jedności, ale różnie ją sobie przedstawiamy. Jedność daje się odnaleźć tylko w wierze. Ostatecznie jedność jest zawsze darem od Boga. Musimy być gotowi na przyjęcie tego daru i uczyć się od siebie nawzajem. W takiej wymianie darów tkwi właściwa tajemnica ekumenizmu" - zaznaczył kard. Koch i dodał: "Żaden Kościół nie jest na tyle bogaty, aby nie potrzebował wzbogacenia poprzez inny i żaden Kościół nie jest na tyle ubogi, że nie może dać swojego wkładu".
Jego zdaniem na poziomie społecznym Kościoły stoją przed dwoma głównymi wyzwaniami jakimi są sekularyzacja i usuwanie religii z przestrzeni publicznej. "Im bardziej będziemy razem się z tym konfrontować, tym bardziej przekonujące będzie nasze zaangażowanie" - powiedział kard. Koch i wskazał na pozytywny przykład jakim była wspólna wizyta Franciszka, ekumenicznego patriarchy Konstantynopola, Bartłomieja oraz prawosławnego arcybiskupa Aten, Hieronima w ośrodku dla uchodźców na wyspie Lesbos w kwietniu br.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan nie zgadza się z opinią o panującej obecnie "zimie" w dialogu ekumenicznym. Podczas swojego wystąpienia w ubiegłym tygodniu w wyższej szkole katolickiej w Grazu z okazji jej 70-lecia kardynał zwrócił uwagę, że w pytaniu: "gdzie stoi teraz ekumenizm?" ukrywa się zarzut, że dialog ekumeniczny nie posuwa się do przodu. "Wręcz przeciwnie jestem przekonany o tym, że ekumenizm porusza się, ponieważ żyje. To widać, jeśli spojrzy się na niego z perspektywy światowej. Ekumenizm uprawiany w danym miejscu może odnieść sukces tylko wtedy, gdy zawsze postrzegany będzie w tej kompleksowej perspektywie" - powiedział kard. Koch
Mówiąc o szansach i wyzwaniach przed jakimi stoją obecnie religie, ekonomia i społeczeństwo, kardynał wskazał, jak ważna jest rola filozofii i teologii w coraz bardziej pluralistycznym społeczeństwie tak, aby móc utrzymać równowagę w rozsądnej refleksji nad jednością w różnorodności.
Odnosząc się do jubileuszu 500-lecia reformacji obchodzonego w 2017 r. kardynał podkreślił, że będzie on "ekumeniczną szansą" jeśli nie będzie on rozumiany jako "zamknięcie, ale nowy początek zmagań w dążeniach do pełnej komunii między Kościołami reformacji a Kościołem katolickim w duchu pokuty, wdzięczności i nadziei."

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • Spoko
  26.10.2016 10:17
  "Do Jezusa przychodzili wszyscy nieuczciwi poborcy podatkowi oraz inni ludzie znani z grzesznego życia – i uważnie słuchali Go.
  Oburzeni faryzeusze i nauczyciele religijni mówili:

  – Dlaczego on się zadaje z takimi ludźmi?!

  Jezus odpowiedział im przypowieścią:

  – Kto z was, mając sto owiec, nie zostawi dziewięćdziesięciu dziewięciu i nie szuka jednej, zaginionej na pustkowiu, tak długo, aż ją znajdzie? A znalazłszy, kładzie ją na swoje ramiona i z radością wraca do domu! Zaprasza wtedy przyjaciół oraz sąsiadów i mówi: „Cieszcie się razem ze mną! Znalazłem zgubioną owcę!”. Zapewniam was, że w niebie jest większa radość z jednego zagubionego grzesznika, który się opamięta i wróci do Boga, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu prawych, którzy nie zbłądzili!"
 • Gościu
  26.10.2016 11:04
  https://www.youtube.com/watch?v=3jstXDNLGmQ Świętowanie reformacji jest apostazją! Ksiądz Tadeusz Guz wyjaśnia https://www.youtube.com/watch?v=3jstXDNLGmQ NIC DODAĆ NIC UJĄĆ ! ! !
 • Piotr
  26.10.2016 12:09
  Czy Luter już nie jest heretykiem? Świętowanie powstania najbardziej uderzającej w jedność Kościoła herezji jest czymś dla mnie niezrozumiałym.
 • Krzysztof Stefaniak
  29.10.2016 20:51
  Nic nie rozumiecie aby zrozumieć protestantyzm to trzeba zadać sobie kilka pytań: Czy jest Bóg?, Czy należy Go słuchać?, Czy dał nam swoje prawo (dekalog)?, i jeśli na te pytania odpowiedzieliście sobie TAK to czy nie należało by przestrzegać tego niesfałszowanego dekalogu? Na szczęście nie musicie się nad tym zastanawiać Jezus Chrystus dał nam wyraźną odpowiedź w ewangelii Mateusza rozdział 5 cytuje "(17) Nie mniemajcie, że przyszedłem rozwiązać zakon albo proroków; nie przyszedłem rozwiązać, lecz wypełnić.

  (18) Bo zaprawdę powiadam wam: Dopóki nie przeminie niebo i ziemia, ani jedna jota, ani jedna kreska nie przeminie z zakonu, aż wszystko to się stanie.

  (19) Ktokolwiek by tedy rozwiązał jedno z tych przykazań najmniejszych i nauczałby tak ludzi, najmniejszym będzie nazwany w Królestwie Niebios; a ktokolwiek by czynił i nauczał, ten będzie nazwany wielkim w Królestwie Niebios. Podsumujmy Bóg JEST, dał prawo, powiedział że nic nie może być zmienione to dlaczego nie przestrzegamy wszystkich dziesięciu przykazań? Dlaczego modlicie się do figur i obrazów i nie przestrzegacie szabatu tak jak Jezus? odp. bo nie znacie nawet dziesięciu przykazań, nie wiecie jak powinno wyglądać chrześcijaństwo bo katolicyzm jest mitraizmem i zlepkiem religii pogańskich.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.