Reformy w Kościele katolickim?

Liczą na nie szwedzcy luteranie.

Na kilka dni przed przyjazdem Papieża do Szwecji hierarchowie tamtejszego Kościoła luterańskiego wypowiadają się na temat zmian, jakie ich zdaniem Franciszek powinien przeprowadzić w Kościele katolickim. Dotyczy to zwłaszcza dopuszczania kobiet do kapłaństwa i stosunku do homoseksualizmu. Zwracają na to uwagę arcybiskupka Antje Jackelen prymas Kościoła Szwecji oraz Eva Brunne, biskupka Sztokholmu, pierwsza zadeklarowana lesbijka, która została dopuszczona do funkcji luterańskiego biskupa w tym kraju.

Antje Jackelen zaznaczyła, że o kapłaństwo kobiet ubiegała się u Papieża osobiście, kiedy przed rokiem była w Watykanie. Przyznaje jednak, że Franciszek nie uczynił w tym kierunku żadnego kroku, pomimo pewnych nadziei, które mogły budzić jego niektóre wypowiedzi. Podobnie ma się rzecz ze stosunkiem do homoseksualizmu. Biskupka Sztokholmu spodziewała się po Franciszku wielkich zmian. Teraz przyznaje, że Kościół katolicki ma przed sobą długą drogę. Przeszliśmy od konfliktu do solidarności, ale trzeba jeszcze zharmonizować „korpus i praktykę” – powiedziała biskupka szwedzkiej stolicy w wywiadzie dla agencji AFP.

Luterańskie spekulacje o reformie Kościoła jednoznacznie ucina jednak zwierzchnik katolików w Szwecji bp Anders Arborelius, sam konwertyta z luteranizmu. Jego zdaniem Papież tylko przez swój sposób wyrażania się robi wrażenie progresisty. W rzeczywistości jednak nie wprowadził on żadnych zmian do litery katolickiej wiary.

«« | « | 1 | » | »»
 • śwjacenty
  28.10.2016 07:58
  homoseksualizm jest zboczeniem, które papież Franciszek powinien uświadomić szwedzkim luteranom na podstawie biblijnej.
 • Gość
  28.10.2016 08:35
  W jakim celu portal wiara.pl ciągle pisze o protestantach i sugeruje, że Kościół katolicki będzie się "reformował" w kierunku wskazanym przez Lutra? Dlaczego ciągle siejecie zamęt wśród czytelników?
 • Andrzej_Macura
  28.10.2016 16:56
  Andrzej_Macura
  Jednym z zadań, jakie postawiliśmy sobie kiedyś w portalu jest informowanie o sprawach dotyczących wiary. Także gdy dotyczy to innych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich albo nawet innych religii (tych ostatnich informacji jest najmniej). Zamieściliśmy więc tę informację w celu poinformowania naszych czytelników, że ktoś ma takie a nie inne zamiary w związku z wizytą papieża w Szwecji. Bo czytelnik ma prawo czegoś takiego się dowiedzieć. Nasi czytelnicy są dorośli. I lepiej że przeczytają to u nas, niż gdyby mieli znaleźć na jakichś nieprzyjaznych Kościołowi katolickiemu stronach. Wtedy - słusznie - mogliby pomyśleć, że próbujemy nimi manipulować przez dostarczanie "jedynie słusznych" , a pomijanie tej rzeczywistości, która nie pasuje do jakiegoś wyidealizowanego obrazu tego, co się dzieje.

  Nie wiem jak taka informacja o tym, co powiedziała luterańska biskupka można odczytać jako sianie zamętu i sugerowanie, ze Kościół katolicki powinien się zmieniać w tym kierunku. Powtarzam, to jest informacja, nie odredakcyjny komentarz. Tak jak poinformowanie, że obywatel X zamordował obywatela Y nie jest nawoływaniem do zabójstwa, a poinformowanie, że policja będzie prowadzić operację „Znicz” nie jest ostrzeganiem pijanych kierowców, by w tych dniach nie siadali za kierownicę, tak przytoczenie opinii luterańskiej biskup nie jest żadnym nawoływaniem do tego, by w duchu jej wypowiedzi zmieniać Kościół katolicki. A że się Pan to tak odbiera, to ja już nic nie poradzę.

  Zaznaczę na marginesie, że jest to informacja, którą przed wizytą papieża w Szwecji podało Radio Watykańskie. Reszty chyba pisać nie muszę.
 • Gość
  30.10.2016 10:45
  Panie redaktorze Macura; czy Pan jest katolikiem? dlaczego nie dopuszcza Pan mojego komentarza- odpowiedzi na pański wpis? W jaki sposób można dyskutować, jeśli zamyka Pan usta komentującym? Co niezgodnego z regulaminem, czy wiarą katolicką było w moim komentarzu? Jeśli nie chcecie napisać prawdy o reformacji i Lutrze, to sami na tym portalu siejecie zamęt i wprowadzacie ludzi w błąd propagując fałszywe religie. Odpowiecie za to przed Bogiem. Nie boi się Pan tego, Panie Redaktorze?
  Pan Bóg nie pozwoli długo z siebie kpić, nie pozwoli by fałszywe religie zajęły miejsce jedynej prawdziwej, katolickiej. Trzęsienia ziemi we Włoszech i zawalenie się bazyliki w Nursji są ostrzeżeniem Pana Boga.

  dla przypomnienia niedopuszczony przez Pana komentarz:
  Jeśli chcecie rzetelnie informować czytelników, to napiszcie prawdę o reformacji, o tym jakie szkody poniósł Kościół Katolicki, ilu wiernych stracił na rzecz herezji protestanckiej, jakie wojny i prześladowania zaczęły się z reformacją.
  Napiszcie kim był w rzeczywistości Luter i jakie były jego poglądy na wiarę, co jest błędem w jego naukach i dlaczego został obłożony ekskomuniką.
  Bo - tak jak Pan Redaktor pisze - czytelnik ma prawo dokładnie wiedzieć, czym jest luteranizm i dlaczego stoi w sprzeczności do katolicyzmu.
  To, co napisaliście do tej pory, nie daje pełnego obrazu herezji protestanckich i stawia je niemal na równi z katolicyzmem, a nawet sugeruje się – jak w tym artykule - że to Kościół Katolicki ma się „reformować”.
  Takie dwuznaczności i sugestie stawiają pod znakiem zapytania, jaką wiarę propaguje portal wiara.pl.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.