Rosja: Dzień Pamięci Ofiar Komunizmu

W niedzielę 30 października w Rosji obchodzić się będzie Dzień Pamięci Ofiar Represji Reżimu Komunistycznego.

Na byłym poligonie wojskowym Południowe Butowo zaplanowano akcję „Głos naszej pamięci”. Ten podmoskiewski poligon w latach 1930-1950 był miejscem masowej kaźni ludzi uznanych przez ówczesną władzę komunistyczną za „wrogów ludu”.

Na akcję przybędą członkowie rodzin zamordowanych, działacze społeczni, naukowcy, artyści, przedstawiciele różnych wspólnot religijnych, których wyznawcy masowo byli tu rozstrzeliwani strzałem w tył głowy. W wybudowanej niedawno świątyni Nowych Męczenników odprawiona zostanie liturgia za dusze ofiar reżimu komunistycznego. Po modlitwie uczestnicy ceremonii złożą wieńce pod krzyżami upamiętniającymi zabitych, a następnie przejdą na miejsce ich pochówku, gdzie odczytają imiona i nazwiska wydobyte z archiwów NKWD z datą wykonania wyroku śmierci. Na stelażach wystawione zostaną zdjęcia niektórych ofiar oraz wystawa o historii Południowego Butowa. Pokazany zostanie projekt monumentalnego pomnika pod nazwą „Ogród pamięci”.

Wspominając o ofiarach Południowego Butowa św. Jan Paweł II mówił o ekumenizmie w męczeństwie, gdyż ginęli tu chrześcijanie różnych wyznań oraz wyznawcy innych religii.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.