Papież uda się 31 października w swoją 17. podróż zagraniczną, tym razem do Szwecji, gdzie istnieje najliczniejszy na świecie Kościół luterański.
Franciszek weźmie udział we wspólnych, katolicko-luterańskich obchodach 500-lecia Reformacji w Lundzie i Malmö. Spotka się też ze szwedzkimi katolikami. Wielu komentatorów uważa, że wizyta ta może być impulsem do wzmocnienia wiary w tym jednym z najbardziej sekularyzowanych krajów Europy, gdzie oficjalny luterański Kościół Szwecji znajduje się w poważnym kryzysie.
Pod hasłem: "Razem w nadziei" współorganizują je luterański Kościół Szwecji i katolicka diecezja sztokholmska. 1 listopada Ojciec Święty odprawi w Malmö Mszę św. dla katolików ze Szwecji i Skandynawii.
Franciszek jest drugim papieżem odwiedzającym Szwecję, w 27 lat po podróży św. Jana Pawła II. W dniach 8-10 czerwca 1989 r. papież Polak przebywał w Szwecji, odwiedzając ta cztery miasta: Sztokholm, Uppsalę, Vadstenę i Linköping.
Uroczystości w Szwecji otwierają Rok jubileuszowy Reformacji - ogłoszony przez Światową Federację Luterańską - obchodzony też pod hasłem „Luter 2017” i upamiętniający wydarzenie z 31 października 1517, gdy Marcin Luter przybił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 swoich tez, podważających wiele aspektów nauczania Kościoła. Światowa Federacja Luterańska na główny punkt uroczystości rocznicowych wybrała szwedzki Lund i stolicę Namibii - Windhuk, gdzie w 2017 roku odbędzie się jej zgromadzenie ogólne pod hasłem: "Wyzwoleni z Bożej łaski”.
Przyjazd papieża do Szwecji z okazji rozpoczęcia Roku Reformacji jest z pewnością jednym z "widzialnych owoców półwiecza dialogu katolicko-luterańskiego", który przyniósł dwa ważne wspólne dokumenty: Deklarację nt. nauki o usprawiedliwieniu, podpisaną 31 października 1999 r. i dokument "Od konfliktu do komunii" z 17 czerwca 2013 r. Znakiem woli umacniania więzi katolicko-luterańskich będzie także wspólne memorandum, które podpiszą Caritas Internationalis i protestancka "World Service".
Program papieskiej wizyty
Franciszek przyleci 31 października wczesnym popołudniem na międzynarodowe lotnisko w Malmö, gdzie nastąpi oficjalne powitanie. Tam spotka się z premierem Szwecji, Stefanem Löfvenem, a następnie złoży wizytę u rodziny królewskiej w pałacu Kungshuset w Lundzie.
Jeszcze tego dnia rozpoczną się luterańsko-katolickie obchody 500. rocznicy Reformacji. Otworzy je nabożeństwo ekumeniczne z udziałem 800 osób w katedrze katolickiej w Lundzie. Będzie ono oparte na wspólnie opracowanym katolicko-luterańskim przewodniku liturgicznym, zatytułowanym "Wspólna modlitwa", bazującym na dokumencie "Od konfliktu do komunii". Modlitwę poprowadzą Franciszek oraz przewodniczący i sekretarz generalny ŚFL bp Munib A. Younan i pastor Martin Junge.
Po nabożeństwie uroczystości przeniosą się na stadion w pobliskim Malmö, gdzie w obecności 10 tys. osób zostaną pokazane najważniejsze aspekty współpracy ŚFL i Caritas Internationalis w takich dziedzinach jak opieka nad uchodźcami, służba na rzecz pokoju czy ochrona środowiska.
We wtorek, 1 listopada o 9. 30 rozpocznie się Msza św. na Swedbank Stadium w Malmö pod przewodnictwem Ojca Świętego. A o 12. 30 odbędzie się oficjalna uroczystość pożegnalna na terenie międzynarodowego portu lotniczego w Malmö, skąd papież odleci do Rzymu.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.