500 lat Reformacji: koniec roku jubileuszowego

W Polsce centralne obchody jubileuszu będą miały miejsce w Warszawie (w dniach 26-29 października 2017) i Lublinie (Międzynarodowy Kongres Ekumeniczny 29-31 października 2017).

W październiku 2017 roku dobiegają końca obchody 500-lecia reformacji. W Polsce centralne obchody jubileuszu będą miały miejsce w Warszawie (w dniach 26-29 października 2017) i Lublinie (Międzynarodowy Kongres Ekumeniczny 29-31 października 2017).

W programie centralnych obchodów Jubileuszu znalazła się konferencja naukowa „500 lat Reformacji – tradycja, dziedzictwo, teraźniejszość” (czwartek-piątek, 26-27.10), w piątek 27.10 na Zamku Królewskim odbędzie się też uroczysta sesja jubileuszowa. W programie weekendu reformacyjnego znalazły się spotkania modlitewne, koncerty, wystawy, a nawet nocna gra miejska dla młodych. Patronat honorowy nad uroczystościami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Kongres w Lublinie "spina" trzy rocznice: 500-lecie reformacji, 700-lecie miasta Lublin i 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. To wydarzenie ekumeniczne: udział wezmą prawosławni (sesje niedzielne, 29.10), katolicy, kościoły starokatolickie (poniedziałek 30.10) i kościoły poreformacyjne (31.10). Każdego dnia zaplanowano modlitwę, rozmowę o sytuacji danej wspólnoty we współczesnym świecie i o jej spojrzeniu na dialog ekumeniczny. To dobra okazja, by zastanowić się, kim jesteśmy my sami i kim są nasi bracia. Co mamy do zaoferowania, co możemy wziąć od innych? Czym się zainspirować? To okazja do spotkania i rozmowy, ale tez wspólnej modlitwy.

Patronat honorowy nad Międzynarodowym Kongresem Ekumenicznym przyjęli: Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan, Patriarchat Ekumeniczny, Światowa Federacja Luterańska i Unia Utrechcka Kościołów Starokatolickich.

Dla zainteresowanych:

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
  • Jan
    19.10.2017 23:35
    Czy aby jest napewno co swietowac? Ten ogrom zniszczenia jaki Kosciolowi Katolickiemu ta reformacja przyniosla. Protestanci moga sobie swietowac ale nam Katolikom chyba raczej nie wypada.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.