Berlin: ekumeniczna modlitwa za Kościoły Bliskiego Wschodu
19 października czterech najwyższych zwierzchników Kościołów wschodnich przyjął też w swojej oficjalnej rezydencji, pałacu Bellevue, prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier Henryk Przondziono /Foto Gość

Berlin: ekumeniczna modlitwa za Kościoły Bliskiego Wschodu

Brak komentarzy: 0
RADIO WATYKAŃSKIE

publikacja 21.10.2017 19:24

Na sobotnią noc 21 października w protestanckiej katedrze berlińskiej zaplanowano ekumeniczną modlitwę za starożytne Kościoły Bliskiego Wschodu.

Wydarzenie to wiąże się to z trwającą w stolicy Niemiec konferencją o przyszłości chrześcijaństwa w tym regionie.

Na zaproszenie Kościoła Ewangelickiego w Niemczech przybyli tam najwyżsi zwierzchnicy takich Kościołów, jak ormiański apostolski (Karekin II), koptyjski (Tawadros II) i syryjskooprawosławny Antiochii (Ignatius Afrem II) oraz Indii (Baselios Marthoma Paulose II). Stało się to okazją do spotkania z przywódcami grup politycznych wybranego ostatnio Bundestagu, jak i z przewodniczącym niemieckiego episkopatu, kard. Reinhardem Marxem.

19 października czterech najwyższych zwierzchników Kościołów wschodnich przyjął też w swojej oficjalnej rezydencji, pałacu Bellevue, prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier [czyt. Sztájnmajer]. Na spotkaniu mówiono o sytuacji różnych Kościołów, zwłaszcza w Syrii, Egipcie i Turcji.

Starożytne Kościoły wschodnie należą do grupy wyznaniowej, która po Soborze Chalcedońskim pozostała wierna przedchalcedońskim sformułowaniom doktrynalnym. Kościoły te różnią się między sobą głównie ze względu na obrządek koptyjski, zachodniosyryjski  i ormiański, zachowują jednak zasadniczą jedność teologiczną. W Niemczech jest obecnie ponad ćwierć miliona chrześcijan należących do tych starożytnych Kościołów.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona

Reklama

Reklama