Francja: Firma może zabronić pracownikom noszenia symboli religijnych

Przedsiębiorstwo może zabronić pracownikom noszenia symboli religijnych - uznał francuski sąd kasacyjny. Jednocześnie w orzeczeniu wydanym 22 listopada postawiono trzy istotne warunki.

Rozpatrywana sprawa dotyczyła zwolnienia pracownicy odmawiającej zdjęcia islamskiego hidżabu - chusty okrywającej głowę i piersi. Sąd stwierdził, że jest to uprawnione o ile, po pierwsze, w wewnętrznym regulaminie firmy znajduje się zapis o neutralności religijnej, po drugie - zakaz noszenia symboli religijnych ma charakter ogólny i nie odnosi się jedynie do hidżabu i po trzecie - zakaz dotyczy jedynie pracowników mających kontakt z klientami.

Orzeczenie sądu kasacyjnego jest zgodne z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 14 marca br., który stwierdził, że „zakaz noszenia chusty islamskiej, wynikający z wewnętrznego regulaminu prywatnego przedsiębiorstwa, który zakazuje noszenie widocznych symboli politycznych, filozoficznych lub religijnych w miejscu pracy, nie stanowi bezpośredniej dyskryminacji opartej na religii lub przekonaniach”.

Francuscy sędziowie wskazali, że do pracodawcy należy decyzja o tym, czy zamiast zwalniać pracownicę, zaproponuje jej „miejsce pracy niezwiązane ze wzrokowym kontaktem z klientami”.

Francuskie prawo pracy, przyjęte w sierpniu 2016 r., stanowi, że regulamin wewnętrzny przedsiębiorstwa może zawierać przepisy dotyczące neutralności i „ograniczające wyrażanie przekonań przez pracowników”.

Według badań z 2016 r. 65 proc. francuskich pracowników okazjonalnie lub regularnie spotyka się z przejawami religijności w miejscu pracy. Jest to o 15 punktów procentowych więcej niż rok wcześniej.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • (wujek) Olek
  24.11.2017 17:41
  Ale za to z noszonym widocznie symbolem LBGTQIAZ idzie awans!
 • TomaszL
  25.11.2017 07:34
  Idea bezwyznaniowego społeczeństwa, gdzie religia jest sprawą wyłącznie prywatną, a noszenie symboli religijnych może rzekomo kogoś urazić jest lewicową fikcją. Nie pierwszą zresztą, bo myślenie lewicowe polega głównie na rozwiazywaniu problemów przez siebie stworzonych.

  Mi kompletnie nie przeszkadza, jak w sferze publicznej, w urzędach czy firmach spotykam osoby publicznie pokazujące swoja wiarę. Tyle że jestem katolikiem, a nie ateistą walczącym.
 • Krzysiek
  25.11.2017 14:15
  >>przepisy dotyczące neutralności<<
  Biedni Francuzi od 200 lat poddawani indoktrynacji NEUTRALIZACJI człowieka - od BOGA ku pustce.
  Piękna Córo Kościoła - przyjmuj zstępującego Ducha Świętego (o którego modlił się JP2) - stań się zimna i gorąca
 • modli się pod figurą
  25.11.2017 15:22
  modli się pod figurą
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.