Chrześcijanie czterech wyznań uczestniczyli w Sanoku w modlitwie ekumenicznej w kościele polskokatolickim, 22 stycznia wieczorem. Nabożeństwo odbyło się w ramach XV Spotkania Ekumenicznego.
Po zerwaniu z Rzymem do liturgii wprowadzono język polski, zniesiono obowiązkowy celibat księży, odrzucono powszechną władzę papieża w Kościele, wprowadzono spowiedź powszechną oraz szereg innych zmian. Od 1907 roku wspólnota należy do tzw. Unii Utrechckiej, skupiającej Kościoły starokatolickie, a więc wyrastające z tradycji katolickiej, ale nie uznające zwierzchnictwa Biskupa Rzymu. Kościół ten przyjmuje dogmaty tylko pierwszych siedmiu soborów.
Kiedy reemigranci przybyli w roku 1921 do Polski, przenieśli oni idee polskokatolickie do naszego kraju. Wierni polskokatoliccy w Polsce stanowili diecezję wchodzącą w skład PNKK w USA. Władze komunistyczne w roku 1951 nakazały zerwać łączność z amerykańskim PNKK, w wyniku czego powstał autokefaliczny, niezależny Kościół polskokatolicki.
Kościół polskokatolicki administracyjnie dzieli się na trzy diecezje: warszawską, krakowsko-częstochowską i wrocławską. Jego ustrój jest episkopalny i demokratyczny, tzn. najwyższą władzą zwierzchnią i prawodawczą jest synod, w skład którego wchodzą duchowni i świecy, mający równe prawa z duchownymi. Zwierzchnikiem Kościoła jest bp Wiktor Wysoczański. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2004 r., do Kościół polskokatolickiego w RP należy 22 tys. wiernych.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.