Za stroną www.cerkiew.pl publikujemy tekst dokumentu, jaki w najbliższej przyszłości podpiszą najprawdopodobniej władze Kościóła Prawosławnego w Rosji z i Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Poza Granicami, przywracając tym samym pełną jedność w rosyjskim prawosławiu.
8. Arcypasterze Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Poza Granicami są członkami soborów lokalnego i arcypasterskiego Kościoła prawosławnego w Rosji i uczestniczą wg ustalonego porządku w posiedzeniach Świętego Synodu. Reprezentanci kleru i wiernych Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Poza Granicami uczestniczą w soborze lokalnym Kościoła prawosławnego w Rosji wg ustalonego porządku.
9. Najwyższą instancją władzy cerkiewnej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Poza Granicami są sobory lokalny oraz Arcypasterski Kościoła prawosławnego w Rosji.
10. Decyzje Świętego Synodu Kościoła prawosławnego w Rosji obowiązują w Rosyjskim Kościele Prawosławnym Poza Granicami poza wyjątkami przewidzianymi w niniejszym akcie, statucie Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Poza Granicami oraz ustawodawstwem państw, w którym Kościół ten niesie posługę.
11. Odwołania od decyzji najwyższej władzy cerkiewno-sądowej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Poza Granicami wnoszone są do Patriarchy Moskiewskiego i Wszechrusi.
12. Zmiany statutu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Poza Granicami proponowane przez jego najwyższą władzę podlegają zatwierdzeniu przez Patriarchę Moskiewskiego i Wszechrusi oraz Święty Synod Kościoła prawosławnego w Rosji w przypadku gdy takowe zmiany mają charakter kanoniczny.
13. Rosyjski Kościół Prawosławny Poza Granicami otrzymuje święte miro od Patriarchy Moskiewskiego i Wszechrusi
Niniejszym aktem przywraca się łączność kanoniczną wewnątrz lokalnego Kościoła prawosławnego w Rosji.
Wcześniej wydane akty, które stały na przeszkodzie kanonicznej łączności niniejszym uznaje się za pozbawione mocy.
Przywrócenie łączności kanonicznej posłuży Bogu umożliwiając wzmocnienie Kościoła Chrystusowego i sprawie dawania przez ten Kościół we współczesnym świecie świadectwa przyczyniając się do wypełnienia woli Bożej „żeby rozproszone dzieci Boże zgromadzić w jedno” (J. 11,52).
Składamy dziękczynienie Miłościwemu Bogu, który swoją wszechmocną prawicą skierował nas na drogę do uleczenia ran podziału i doprowadził do upragnionej jedności Kościoła rosyjskiego w Ojczyźnie i poza jej granicami na chwałę Jego świętego Imienia i dla dobra Jego świętego Kościoła i jego wiernych dzieci. Dla modlitw świętych nowych Męczenników i Wyznawców rosyjskich niech Pan obdarzy błogosławieństwem zjednoczony Kościół rosyjski i jego dzieci w Ojczyźnie i rozproszeniu będące.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.