Z udziałem biskupów i zwierzchników Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej i Kościoła katolickiego odbyło się dziś centralne nabożeństwo Tygodnia Powszechnych Modlitw o Jedność Chrześcijan w Warszawie. W kościele pw. bł. Władysława z Gielniowa Mszy św. przewodniczył bp Tadeusz Pikus, przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski.
W kazaniu zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego bp Janusz Jagucki wezwał chrześcijan do wzajemnej solidarności.
Bp Jagucki nawiązał do tematu nabożeństwa, którym są słowa z Listu św. Pawła do Koryntian: "Jeśli jeden cierpi, cierpią wszyscy". Jego zdaniem, wśród chrześcijan powinna panować zasada jeden za wszystkich, wszyscy za jednego, tymczasem bardzo często panuje obojętność na innych i ich potrzeby, egoizm i walka tylko o swoje. "Taka postawa - podkreślił - nie jest postawą chrześcijańską". Jako pozytywny przykład solidarności podał współpracę Kościołów zrzeszonych od kilkudziesięciu lat w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Przykładem jedności i współpracy są zdaniem bp. Jaguckiego także Zjazdy Gnieźnieńskie. W sposób szczególny podkreślił ekumeniczną Drogę Krzyżową, w której biorą udział przedstawiciele wszystkich Kościołów chrześcijańskich w Polsce. Zapowiedział, że podczas tegorocznego Zjazdu, który będzie miał miejsce w czerwcu, Droga Krzyżowa będzie miała szczególny charakter, bowiem "będziemy na niej spotykać Chrystusa po Zmartwychwstaniu". Kończąc jeszcze raz wezwał wierzących do wzajemnej solidarności.
Hasłem tegorocznego tygodnia są słowa: "Nawet głuchym przywraca słuch i niemym mowę" (Mk 7,37). Tradycyjnie taca zbierana podczas nabożeństwa ekumenicznego jest przekazywana na cel dobroczynny - w tym roku Kościołowi w Rumunii, gdzie w Sibiu w tym roku odbędzie się III Europejskie Zgromadzenie Ekumeniczne.
Hasło Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan zostało uzgodnione przez przedstawicieli Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan oraz Komisji Wiara i Ustrój Światowej Rady Kościołów.
Podczas tegorocznego Tygodnia Powszechnych Modlitw o Jedność Chrześcijan w Warszawie zaplanowano 22 nabożeństwa ekumeniczne w świątyniach dziewięciu Kościołów. Obchody, które w stolicy trwają ponad trzy tygodnie, od 6 do 29 stycznia, są organizowane wspólnie przez archidiecezję warszawską i diecezję warszawsko-praską.
Zgodnie ze zwyczajem przyjętym w Polsce, na nabożeństwach ekumenicznych stosowana jest gościnna wymiana kaznodziei: na nabożeństwach w kościołach katolickich kazanie głosi duchowny innego wyznania, zaś ksiądz katolicki - w świątyniach bratnich Kościołów. Jeśli zamiast ekumenicznego nabożeństwa słowa Bożego, w kościołach katolickich odprawiana jest Msza św., sprawuje się ją według formularza "o jedność Kościoła" z Mszału Rzymskiego. Polska Rada Ekumeniczna wspólnie z Radą ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski wydała specjalną broszurę, która zawiera teksty biblijne, projekty liturgiczne i propozycje homilii na każdy dzień Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Publikacja ta ukazała się już po raz dziesiąty.
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
"Zabili ich na różne sposoby. Są wszystkie dowody na to, jak ich torturowali."