Centralne nabożeństwo katowickich obchodów tygodnia ekumenicznego

Centralne nabożeństwo katowickich obchodów Tygodnia Powszechnej Modlitw o Jedność Chrześcijan odbyło się w niedzielę 21 stycznia. Wzięli w nim udział przedstawiciele 10 Kościołów działających na Śląsku. Miejscem wspólnej modlitwy był ewangelicki kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach.

Słowa powitania skierował do zgromadzonych bp Tadeusz Szurman, zwierzchnik luterańskiej diecezji katowickiej. Przypomniał, że tradycja wspólnej modlitwy chrześcijan znana jest od 99 lat. A na Śląsku od 25 lat. – Niech Bóg, który dosyć napatrzył się już na cierpienie, da nam oglądać jedność – powiedział bp Szurman i życzył, „byśmy mogli słyszeć wszystko, co Bóg chce nam powiedzieć”.

W tym roku podczas nabożeństw i wspólnej modlitwy chrześcijanie rozważali przypowieść o uzdrowieniu głuchoniemego. Niedziela upłynęła pod hasłem „Jeden cierpi, cierpią wszyscy”. Kazanie wygłosił abp Damian Zimoń. Mówił o tajemnicy cierpienia i krzyża: - Jesteśmy tu, aby w świetle Słowa Bożego zobaczyć nowe horyzonty, aby w świetle wiary przypatrzeć się, dokąd nas prowadzi cierpienie, śmierć, zwłaszcza ta nagła i niespodziewana. To nie jest ostatnia stacja ludzkiego bytowania. Chrześcijanin to człowiek nadziei – skonstatował metropolita katowicki. – Tajemnica Chrystusowego ukrzyżowania rozważana dzisiaj nas też łączy. Pod krzyżem jest miejsce dla każdego. Dla tych, którzy stoją z daleka od kościołów; dla tych, którzy mają kłopoty z wiarą; którzy nie potrafią powtórzyć słów Chrystusa Pana: „Boże, mój Boże czemuś mnie opuścił” – mówił abp Zimoń.

Podczas liturgii śpiewały połączone chóry parafii ewangelicko-augsburskiej Largo Cantabile i ewangelicko-metodystycznej Nowego Przymierza oraz Schola z Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach.

Wspólną modlitwę poprzedził koncert muzyki religijnej w wykonaniu orkiestry dętej KWK „Wieczorek” pod dyrekcją Andrzeja Pisarzowskiego. Niedzielne nabożeństwo ekumeniczne transmitowało Radio Katowice.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama