Kościoły chrześcijańskie w Niemczech podpiszą 29 kwietnia dokument w sprawie wzajemnego uznania chrztu św. udzielanego w tych wspólnotach.
Jak podkreśliła Rada Kościołów Ewangelickich w Niemczech (EKD) oraz katolicka Konferencja Biskupów Niemiec - będzie to znaczący krok w dialogu ekumenicznym. Dokument zostanie podpisany przez przedstawicieli 11 Kościołów w katedrze w Magdeburgu.
W uroczystości wezmą udział m.in. przewodniczący EKD, bp Wolfgang Huber i przewodniczący niemieckiego episkopatu kard. Karl Lehmann.
Dotychczas w Niemczech istnieją regionalne porozumienia co do uznania chrztu św. pomiędzy Kościołami zrzeszonymi w EKD i pojedynczymi diecezjami Kościoła rzymskokatolickiego. Inicjatywa, która od 30 lat w wielu miejscach jest normalną praktyką i jej zmiana w ogólnie obowiązującą regułę, wyszła w 2002 r. od kard. Waltera Kaspera, przewodniczącego Papieskiej Rady Popierania Jedności Kościoła. "Mimo różnego rozumienia Kościoła istnieje między nami wzajemne rozumienie o chrztu św." - czytamy w dokumencie.
Obok EKD i Kościoła rzymskokatolickiego porozumienie podpiszą m. in. prawosławny Kościół etiopski w Niemczech, Kościół prawosławny w Niemczech, Kościół anglikański w Niemczech, Ormiański Kościół Apostolski w Niemczech oraz metodyści i starokatolicy.
Podobną deklarację Kościołów w Polsce pt. "Sakrament Chrztu znakiem jedności" podpisano w 2000 r.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.