Rosja: Jedność Cerkwi nadzieją na rozwój dialogu

Abp Tadeusz Kondrusiewicz wyraził nadzieję, że podpisany 17 maja akt o kanonicznej jedności dwóch części rosyjskiego prawosławia sprzyjać będzie rozwojowi dialogu katolicko-prawosławnego i wspólnej obronie wartości chrześcijańskich.

Z okazji uroczystości w Moskwie ordynariusz diecezji Matki Bożej w Moskwie wystosował specjalny list do patriarchy Aleksego II.

„Przezwyciężenie podziału między chrześcijanami jest zawsze świętem miłości, która wszystko zwycięża i bezpośrednim wypełnieniem przykazania Chrystusa „Aby byli Jedno”. Jest to znakomity przykład dla wszystkich ludzi przeżywających konflikty, nie tylko dla chrześcijan i nie tylko dla wierzących” - napisał w swoim liście abp Kondrusiewicz. Wyraził on przekonanie, że uleczenie podziału i kanoniczna jedność prawosławnych wpłynie na rozwój postaw pokojowych w społeczeństwie rosyjskim, przemieni serca i dusze Rosjan w kraju i za granicą.

„Dziel i rządź”- mawiali niegdyś niektórzy strategowie polityczni. „Jednocz i króluj” mówią współcześni chrześcijanie, zwracając się do Chrystusa - jedynego Zbawiciela ludzkości”- podkreślił abp Kondrusiewicz.

W związku z historycznym wydarzeniem aktu jedności, w imieniu katolików archidiecezji Matki Bożej złożył gratulacje patriarsze Aleksemu II i wszystkim wyznawcom rosyjskiego prawosławia. Dodał, że po zjednoczeniu głos prawosławia będzie bardziej znaczący w rozwiązywaniu moralnych i społecznych problemów współczesności.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama